28.11.2022, Pazartesi
6 °C / 13 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Mimarlar Odası: Kent Müzesi aynamızdır, iyi...

Mimarlar Odası: Kent Müzesi aynamızdır, iyi kurgulanmalı

Haber Merkezi - 21 Şubat 2022 Pazartesi - 12:58 Mimarlar Odası: Kent Müzesi aynamızdır, iyi kurgulanmalı

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, müze projesinin merkezinde yer alan taş atölyelerle ilgili “Denizli Kent Müzesi bizim geçmişten geleceğe aynamızdır. Kent müzesi senaryosunu doğru kurgulamalı ve bunu hangi eserlerle yapacağımızı çok iyi belirlemeliyiz” çağrısında bulundu.

A- A+

Mimarlar Odası Denizli Şubesinden yapılan açıklama, kent belleğinde önemli yer tutan Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölyeleri’nin yakımdan kurtarılması, korunması ve tescili konusunda odanın verdiği mücadele anımsatıldı.

“DENİZLİ İÇİN BÜYÜK KAZANIM”

Kent müzelerinin bulundukları kentin geçmiş hafızasını toplayan, kent kimliğini ve kentlilik bilincini geliştiren, koruyan, ortak yaşam kültürünü güçlendiren, bu kültürü kentliler ve dışarıdan gelenlerle paylaşan ve kentin bir bütün olarak tanıtımına yardımcı olan, kent kimliği ve bilinci yerleştirmeye çalışan birer bellek mekânlar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi.

“Taş Atölye binalarının korunarak Kent Müzesi olması, Denizli kenti için büyük bir kazanımdır. Denizli kenti için yapabileceğimiz en doğru adım, gelecek kuşaklara olan borcumuzu ödemek, kent kimliğini güçlendirmek, kentin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalara destek olmaktır. Denizli Kent Müzesi bizim geçmişten geleceğe aynamızdır. Kent müzesi senaryosunu doğru kurgulamalı ve bunu hangi eserlerle yapacağımızı çok iyi belirlemeliyiz. Denizli Kent Müzesi’nde sergilenecek koleksiyonlar, eserler ve envanter çalışmaları ile ilgili halkın, kurumların ve kamuoyunun desteğini almalıyız.

Haberin DevamıReklam

“BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINSIN”

Denizli Kent Müzesi’ni bulunduğu aks (Bayramyeri, Kaleiçi, Haller bölgesi), Kız Meslek Lisesi’nin yıkılması ile otopark olarak kullanılan alana yüklenilecek işlev, kaymakamlık binasının kullanımını bir bütün olarak değerlendiren yarışma projesini tekrar konuşmaya başlamalı ve kent meydanı bütünlüğü içinde değerlendirmeliyiz.

Endüstri Meslek Lisesi Taş Atölye binasının kent müzesine dönüştürülmesi için restorasyon çalışmalarına başlanması kentimiz için gurur vericidir. Tüm kentlinin ortak mekânı için atılan bu adımda, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin proje yapım sürecinden başlayarak, Denizli halkını bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirmesini ivedilikle bekliyor, odamızın sürecin doğru kurgulanacak her aşamasında gerekli desteği vereceğini kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”