Mimarlar Odası: Yeniden imar için mecliste daha fazla mimar ve mühendis olsun – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Mimarlar Odası: Yeniden imar için mecliste...

Mimarlar Odası: Yeniden imar için mecliste daha fazla mimar ve mühendis olsun

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Mart 2023 Pazartesi - 11:50Güncelleme: 27 Mart 2023 Pazartesi - 11:51
Mimarlar Odası: Yeniden imar için mecliste daha fazla mimar ve mühendis olsun

Mimarlar Odası Denizli Şubesi, ülkenin yeniden imarı sürecinde mimar, mühendis ve şehir plancılarının 14 Mayıs’tan sonra oluşacak Meclis’te daha fazla görev alması çağrısında bulundu.

Mimarlar Odası Denizli Şubesinden yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremin 11 ile etkilediği, bu nedenle yeniden imar sürecinde mimarların, mühendislerin ve şehir plancılarının TBMM’de daha fazla temsil edilmesi gerektiği savunuldu. Açıklamada şöyle denildi:

“TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu olarak, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde 28. dönem meclisinin en önemli görevlerinden bir tanesi de deprem bölgesinin ve ülkemizin yeniden imarıdır.

Haberin DevamıReklam
Deprem, bilim insanlarının elleriyle ülkemizde kader olmaktan çıkarılacaktır. Kentimizi, Ankara’da temsil edecek vekillerimizin, deprem bölgesinin ve ülkemizin yeniden imarında; mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak temsiliyetlerinin önemi ortadadır. Deprem sonrası gördük ki; havaalanlarının, köprülerin, yolların, kamu yapılarının planlanma aşamasından itibaren, tüm kurum ve kuruluşların münferit rakip olarak değil multidisipliner çalışma kültürü ile yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Geniş kapsamlı bölgesel kalkınmayı ön plana çıkaran anlayışın, tepeden aşağıya tüm kurumlarda hakim olması gerekiyor. Kamu yararını, işbirliğini, ortak değer üretmeyi esas alan yeniden yapılaşma sürecinin meclisten başlaması gerektiğini hatırlatıyoruz.”