Memura disiplin cezası affı ve hac izni geliyor – D20Haber
18.06.2024, Salı
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Memura disiplin cezası affı ve hac...

Memura disiplin cezası affı ve hac izni geliyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Ağustos 2023 Perşembe - 16:09Güncelleme: 17 Ağustos 2023 Perşembe - 16:09
Memura disiplin cezası affı ve hac izni geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara disiplin affı çalışması yapacaklarını, ayrıca yıllık izin haricinde hac izni verilmesinin paydaşlarla istişare edileceğini bildirdi.

Memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıklarına 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zammın belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmelerinde süreç devam ediyor.

Görüşmeler kapsamında Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, Türkiye Kamu Sen, KESK ve hizmet kollarında yetkili sendikaların yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde üçüncü toplantısını yaptı.

MEMURLARA YENİ TEKLİF

Toplantının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Kamu İşveren Heyeti olarak, 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış olarak teklifimizi açıklıyorum. Böylece 2024 Ocak ayında enflasyon tahminlerini dikkate aldığımızda, kamu personelimize yüzde 43’ü bulan bir artış öngörülmüştür. 2024’ün ikinci altı aylık dönem zammıyla birlikte kümülatif artış yüzde 57’yi bulmaktadır” dedi.

3600 EK GÖSTERGEYLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILACAK

Haberin DevamıReklam
Işıkhan, 3600 ek gösterge konusunda da “Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli vaatleri arasında yer alan 1. dereceye ulaşan tüm kamu görevlilerine 3600 ek göstergenin getirilmesi hususunda yetkili konfederasyonla birlikte çalışma yapacağız” açıklamasını yaptı.

DİSİPLİN AFFI GELİYOR

Yaklaşık 18 yıldır kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesine yönelik bir çalışma yapılmadığını da kaydeden Işıkhan, “Bu konuda yetkili konfederasyonla birlikte belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacağız. Kurumlarla istişare yapılarak, kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme sınavlarının belli sürelerde ve düzenli aralıklarla yapılması hususunda da yine çalışmalarımızı işbirliği içerisinde sürdüreceğiz. Bunun yanında Mobbing İzleme Kurulu’nda sendika temsilcilerinin yer alması, memurlara yıllık izinleri haricinde hac izni verilmesi hususu, TOKİ konutlarında evi olmayan memurlara öncelik verilmesi, engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması yönünde yine paydaşlarımızla yakın istişare içerisinde bulunacağımızı ifade etmek isterim” diye konuştu.