Memura çek ve kupon verilmeyecek, nakit ödeme yapılmayacak – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Memura çek ve kupon verilmeyecek, nakit...

Memura çek ve kupon verilmeyecek, nakit ödeme yapılmayacak

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Mayıs 2024 Cuma - 09:52Güncelleme: 17 Mayıs 2024 Cuma - 09:52
Memura çek ve kupon verilmeyecek, nakit ödeme yapılmayacak

Tasarruf tedbirleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Genelgeye göre, memura çek ve kupon verilmeyecek, nakit ödeme yapılmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, kamu kaynaklarının maksadına uygun azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek kullanılması istendi.

Genelgenin “personel giderleri” ile ilgili bölümünde, kamu personeline sözleşme gereği yapılan yardımlara getirilen düzenleme yer aldı. Genelgeyle getirilen düzenleme şöyle:

“Kamuda personelin etkin kullanımı sağlanarak atıl personel oluşumuna izin verilmeyecek. Emeklilik, istifa ve ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni kadro ihdası ve kullanımı talebinde bulunulabilecek.

Haberin DevamıReklam
Kamu personeli zorunlu haller dışında fazla mesai ve nöbet ücreti alacak şekilde çalıştırılmayacak.

Kanun kapsamında çalışan işçilerin yıl içerisinde hak kazandıkları yıllık ücretli izin süreleri ilgili yıl içerisinde kullandırılacak.

Memurlara toplu sözleşmede öngörülen koruyucu giyim ve donanım malzemeleri ayni yardım şeklinde verilecek. Bu yardım karşılığında çek, kupon ve benzeri ödeme araçları kullanılmayacak ve nakdi bir ödemede bulunulmayacak.”