01.04.2023, Cumartesi
6 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Mantolama imar affı kadar tehlikeli

Mantolama imar affı kadar tehlikeli

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 17 Şubat 2023 Cuma - 09:33Güncelleme: 17 Şubat 2023 Cuma - 12:20
Mantolama imar affı kadar tehlikeli

Binalarda ısı tasarrufu sağlaması nedeniyle son yıllarda hızla yaygınlaşan mantolama ile ilgili dikkat çeken uyarı geldi. Mantolamanın çürük binalardaki riskleri gizlediğini belirten Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Kurucu Başkanı Tekin Saraçoğlu, binanın önce mühendislere inceletilmesini, sağlam raporu alındıktan sonra mantolama yapılmasını istedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, çürük binalara bile mantolama yapıldığını bildiren Yapı Denetim kuruluşları Birliği Kurucu Başkanı Tekin Saraçoğlu, sağlam raporu verilmeyen binalara mantolamanın kanunla yasaklanması gerektiğini söyledi.

Saraçoğlu, mantolamanın çürük binalardaki riskleri gizleyip, sahte güvenli bina algısına yol açtığı uyarısında bulundu. Depremle birlikte mantolama kaynaklı risklerin daha da önem kazandığını belirten Saraçoğlu, sağlam olmayan binalara mantolama yapılmasını önleyecek, mantolamayı rapor ve ruhsat şartına bağlayacak bir yasanın acilen çıkarılması gerektiğini söyledi.

SAĞLAMLIK RAPORU

Haberin DevamıReklam

Saraçoğlu, mantolamanın enerji tasarrufu açısından önemli olduğunu, ancak uygulamada can ve mal kaybına yol açabilecek çok tehlikeli hatalar yapıldığına dikkat çekti. Güvenli olmayan binaya mantolama yapmanın imar affı kadar tehlikeli olduğunu ifade eden Saraçoğlu, “İnceleme sonucunda sağlam olduğu anlaşılan ya da doğru teknikle güçlendirilmiş binalara mantolama yapılır. Ancak ne yazık ki ülkemizde güvenliği olmayan binalar, hatta çürük binalar mantolanıyor. Sonra da sanki bina yeniymiş gibi içinde oturuluyor, başkalarına satılıyor ya da kiralanıyor. Halbuki bina eski haliyle riskli bir şekilde yerinde duruyor” dedi.

Saraçoğlu, binaların önce mühendislere incelettirilmesi, gerekirse güçlendirme yapılması, sağlam raporu alındıktan sonra mantolama yapılması gerektiğini söyledi. Acilen çıkarılacak bir yasayla mantolamada sağlamlık raporunun zorunlu hale getirilmesini öneren Saraçoğlu, “Rapor da mutlaka ruhsata bağlanarak belediye kontrolü devreye alınmalı. Aksi halde güzel görünen o riskli binalarda yeni acılar yaşarız” uyarısında bulundu.