Kurbanlık için kulak küpesi bulunan hayvanları alın uyarısı – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Kurbanlık için kulak küpesi bulunan hayvanları...

Kurbanlık için kulak küpesi bulunan hayvanları alın uyarısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 13 Haziran 2024 Perşembe - 15:12Güncelleme: 13 Haziran 2024 Perşembe - 15:12
Kurbanlık için kulak küpesi bulunan hayvanları alın uyarısı

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden vatandaşlara kurbanlık alımıyla ilgili uyarılar yapılırken, kulak küpesi olan hayvanların tercih edilmesi istendi.

Denizli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artan hayvan hareketleri nedeniyle de hastalıkların yayılmasını engellemek amacıyla denetimler yapıyor.

Bu kapsamda başta yol kontrolleri olmak üzere, il genelinde denetim sayıları arttırılıp nöbetçi veteriner hekim görevlendirmeleri yapıldı.

Haberin DevamıReklam
Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, kurbanlık alırken sağlıklı, besili ve kulak küpesi bulunan hayvanların tercih edilmesini, veterinerhekim sağlık raporuna, hayvan pasaportuna ve nakil belgesine sahip Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvan Bilgi Sistemine kayıtlı olan hayvanların seçilmesini önerdi.

Zayıf, hasta, gebe veya yeni doğum yapmış hayvanların kurbanlık olarak tercih edilmemesi gerektiği konusunda vatandaşları bilgilendiren Çınar, kurbanlık satış yerlerinin veteriner hekimlerce denetlenerek belge ve sağlık kontrolleri yapıldığını, emniyet ve jandarma ile yol kontrolleri yapılarak belgesiz ve sağlıksız hayvanların Denizli’ye girişinin önlendiğini sözlerine ekledi.