Kirada yüzde 25 zam sınırı sona mı eriyor? – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Kirada yüzde 25 zam sınırı sona...

Kirada yüzde 25 zam sınırı sona mı eriyor?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:56Güncelleme: 20 Mayıs 2024 Pazartesi - 15:56
Kirada yüzde 25 zam sınırı sona mı eriyor?

Kiraların hızla yükseldiği dönemde yüzde 25 artış uygulaması kiracılar için son derece önem taşırken, sınırlamanın 1 Temmuz’da sona erip ermeyeceği en çok sorulan sorulardan birisi. Bu konuda hükümet kanadından yeni bir açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "sınırlamaya ilişkin uygulamanın devam etmemesi" yönünde görüş bildirdi.

Kirada fahiş artışlar kiracı ile ev sahiplerini karşı karşıya getirmeye devam ederken, yüzde 25’ten fazla artış yapılmamasını öngören yasal düzenleme süresi de 1 Temmuz’da sona erecek. Bu tarih yaklaştıkça sorular da daha yoğun gelmeye başladı.

Bu konuda en son açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Şimşek, katıldığı TRT Haber’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, kira artışıyla ilgili soruyu da yanıtladı.

KİRALARDA YÜZDE 25 ZAM SINIRI

Haberin DevamıReklam
“Kiralarda yüzde 25 zam sınırı uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağına” ilişkin soruya Şimşek, “Devam etmesi için bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde de yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine bu düzenleme yapılmıştı. Ben hükümetimiz adına, verilmemiş bir karar üzerine yorum yapamam ama büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum. Piyasada, fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Arz artışı üzerinden fiyatların aşağı inmesini sağlamak lazım. Bunun için daha çok yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı önemsiyoruz” yanıtını verdi.

DÜZENLEME 2022’DE YAPILMIŞTI

Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine, Haziran 2022’de TBMM Genel Kurulunda konut kira artışlarının bir önceki kira yılına ait bedelin yüzde 25’ini geçmemesine ilişkin düzenleme yapılmış, süresi de bir yıl olarak belirlenmiş, ancak ekonomik kriz nedeniyle uygulama tarihi 1 Temmuz 2024’e kadar uzatılmıştı.