Kira krizini çözmesi beklenen arabuluculuk uygulaması başlıyor – D20Haber
04.10.2023, Çarşamba
15 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Kira krizini çözmesi beklenen arabuluculuk uygulaması...

Kira krizini çözmesi beklenen arabuluculuk uygulaması başlıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Ağustos 2023 Perşembe - 12:27Güncelleme: 31 Ağustos 2023 Perşembe - 12:27
Kira krizini çözmesi beklenen arabuluculuk uygulaması başlıyor

Artan konut kiralarında ev sahibi ile kiracı arasında yaşanan problemi çözmek ve davaları azaltmak üzere hayata geçirilen arabuluculuk uygulaması yarından (1 Eylül Cuma) itibaren başlıyor.

Başta ev sahibi-kiracı uyuşmazlığı olmak üzere her türlü uyuşmazlık için 1 Eylül’den itibaren iş başı yapacak olan arabulucular, komşu bahçeye sarkan bitki, çevreye zarar veren fabrika dumanı gibi ilginç tartışma konularına da bakacak.

Taraflar arasındaki uyuşmazlıkların mahkeme öncesinde çözümünü amaçlayan arabuluculuk sistemine eklenen yeni alanlar, hukukçulara göre mahkemelerin yükünü hafifletecek.

İş, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında dava şartı olan arabuluculuk sistemine, yeni adli yılın başladığı 1 Eylül’den itibaren uygulanmak üzere kira, kat mülkiyeti, komşuluk hukuku ve ortaklığın giderilmesi davaları da eklendi.

Arabuluculuk kapsamının genişlemesinin, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarındaki iş yoğunluğunu artırmasının, mahkemelerdeki iş yükünü azaltması bekleniyor.

Arabulucu süreci en fazla 1 ay sürecek. “Oğlum, kızım oturacak” diyen ev sahibi de arabulucuya başvurabilecek.

ARABULUCULUKTA YENİ DÖNEM

Akademisyen arabulucu Mesut Öcal, son yıllarda Türkiye’de önemli bir gündem maddesi haline gelen kiracı-mülk sahibi ilişkilerinin arabuluculuktaki düzenlemeyle yeni bir viraja gireceğini söyledi.

Düzenleme öncesinde bir tarafın genel olarak noter yoluyla ihtarname çekerek diğer tarafla anlaşma zemini aradığı, bulamadığı noktada ise dava yoluyla haklarını aramayı tercih ettiğini kaydeden Öcal, “Özellikle kira bedeli hususunda kiracı-kiraya veren anlaşmazlıklarının ön plana çıktığını görmekteyiz. Kira bedeli gibi ihtilaf noktalarında arabulucu; taraflarla ayrı ön görüşmeler yaparak, onların direnç ve hedef noktalarını tespit ederek ortak bir anlaşma aralığı tespit edebilir ve bunu taraflara aktarabilir” ifadelerini kullandı.

Öcal, yasal düzenlemeyle kira artış oranının konutlar bakımından Temmuz 2024’e kadar en fazla yüzde 25 olacağı belirlenerek kiracının korunmasının amaçlandığını hatırlatarak, “Kanaatimce arabuluculuk sürecinde anlaşmaya varılması durumunda anlaşma belgesinin kesinleşmesiyle birlikte yüzde 70’lik artış da geçerli kabul edilecektir. Bunun aksini yani tarafların yüzde 25 üzerine çıkamayacağı prensibini benimsemek müzakere yolunun kapanmasına ve arabuluculuk sürecinin işlevsiz hale gelmesine sebep olabilir” diye konuştu.