Helikopter kazası Rus pilotların yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Helikopter kazası Rus pilotların yurt dışına...

Helikopter kazası Rus pilotların yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Ocak 2024 Cuma - 12:34Güncelleme: 19 Ocak 2024 Cuma - 12:35
Helikopter kazası Rus pilotların yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

Denizli’nin Çardak ilçesinde 2 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı helikopter kazasıyla ilgili açılan davada yargılanan iki Rus pilotun yurt dışı çıkış yasağı kaldırıldı.

• TIKLAYIN | Düşen helikopterde 2 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

21 Eylül 2022’de Marmaris’teki orman yangınına müdahale etmek için Kastamonu Taşköprü’den havalanan yangın söndürme helikopteri, yakıt ikmali yapmak için Denizli’nin Çardak ilçesine iniş yaptığı sırada Gemiş Mahallesi kırsalına düşmüş, kazada Rusya uyruklu mühendis Aleksandr Lakovlev ile teknisyen Alexey Volkov ölmüş, 1’inci pilot Egor Turkov, 2’inci pilot Ilia Ivaschenko, teknisyen Georgii Onuchin, Türk vatandaşı pilot Ömer Kaan Çakır ve Orman Genel Müdürlüğü temsilcisi Kenan Erdem yaralanmıştı.

Kazayla ilgili olarak Rus pilotlar Egor Turkov ve Ilia Ivaschenko ile Türk pilot Ömer Kaan Çakır’ın yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı. Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya ilk duruşmaya katılamayan 1’inci pilot Egor Turkov, Rus pilotların avukatları Necip Fazıl Erbeyin ve Hasan Akif Çetiner ile Ilia Ivaschenko’nun tercümanı Hurşida Şengönül katıldı. Duruşmada yurt dışı yasakları kaldırılan Ilia Ivaschenko ve Egor Turkov’un ifadesi alındı.

Duruşma, kazayla ilgili kaza kırım ve bilirkişi raporlarının hazırlanıp mahkemeye sunulması için ileri bir tarihe ertelendi.

Avukat Necip Fazıl Erbeyin, davayla ilgili “Rus pilotların çok büyük zararlara uğradığını ve adli kontrol şartıyla yurt dışı çıkış yasağının verildiğini fark ettik. Bu sırada kendileri, çok büyük sağlık problemleri yaşadılar. Sağlık durumları elverişli olmadığı için mesleklerini gerçekleştiremediler. Ne yazık ki, bağlı bulundukları firmalar başlangıçta destek olsalar da sonrasında hiçbir şekilde destek olmadılar. Mevcut durumda hastane ve kira borçları devam ediyor. Dosya bize intikal ettikten sonra Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada adli kontrol şartını kaldırmakta muvaffak olduk. Yurt dışına çıkma noktasında hukuki hiçbir engel bulunmamakta. Ancak çalışamadıkları için maddi engeller bakımında büyük sıkıntı yaşıyorlar. İkinci duruşmada Igor’un da savunması alındı. İstanbul Adli Tıp Kurumundan kaza kırım raporunun tebliğini bekliyoruz. Gelecek olan bilirkişi raporuna göre tekrar tarafların savunmaları alınacak” dedi.

Halen Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde tedavisi süren pilot Ilia Ivaschenko’nun yurt dışı yasağının kaldırılması kararına çok sevindiğini ifade eden tercümanı Hurşida Şengönül ise, “Ilia Bey şu anda mutlu ama bir taraftan da üzülüyor. Daha çok bakıcısı ile görüşüyor ve ölen arkadaşları için üzüldüğünü söylüyor. Ölen arkadaşlarının telefonunda sakladığı fotoğraflarına bakıyor. Kendisiyle görüştüğümde, fotoğraflara baktığını ve ‘Bunlar yaşanmamalıydı. Böyle olmamalıydı’ şeklinde kendisiyle konuştuğunu fark ettim. Psikolojik sıkıntılar yaşadığı için psikiyatriste müracaat ettik. Bu yüzden bakıcısı 24 saat kendisiyle ilgileniyor. Kanser olduğu için Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde tedavisi devam ediyor. Son zamanlarda sağlığı açısından çökmüş durumda ama davada alınan karardan memnun. Yurt dışı yasağının kalktığı için evine gitmeyi düşünüyor. Yurt dışına çıkabilmesi içi doktor raporunu bekliyoruz” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)