21.01.2022, Cuma
0 °C / 10 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Güney’in AK Partili Belediye Başkanı Halil...

Güney’in AK Partili Belediye Başkanı Halil Ayhan’a 150 gün hak ve yetki kısıtlaması

Haber Merkezi - 26 Eylül 2021 Pazar - 11:20 Güney’in AK Partili Belediye Başkanı Halil Ayhan’a 150 gün  hak ve yetki kısıtlaması

Güney Belediyesi’nin AK Partili Belediye Başkanı Halil Ayhan hakkında verilen mahkeme kararı Yargıtay'ca onandı. Kesinleşen bu kararla Ayhan, 150 gün belediye başkanlığı hak ve yetkilerini kullanamayacak.

A- A+

Güney Belediyesinde tekniker olarak çalışan Raif İ., 2017 yılında haksız yere işten çıkarıldığı gerekçesiyle Denizli İdare Mahkemesinde dava açtı. Mahkeme, teknikeri haklı bulup göreve iade edilmesi kararını verdi.

Güney Belediye Başkanı Halil Ayhan, Denizli İdare Mahkemesine göreve iade kararını uygulamak yerine mecliste karar aldırıp, grubu bulunan siyasi partilerin üyelerine imzalattı.

HAPİS VE PARA CEZASI VERİLDİ

Tekniker Raif İ., mahkeme kararının uygulanmaması üzerine Ayhan aleyhine dava açtı. Bu davada da Ayhan’a önce 1 yıl hapis verildi, daha sonra 10 aya düşürüldü. Ayrıca 6 bin lira para cezasına çarptırıldı.

DAVA YARGITAY’A TAŞINDI

Ayhan, hakkındaki hapis ve para cezasına itiraz ederek, Antalya Bölge Mahkemesine başvurdu. Bölge Mahkemesi, yerel mahkemenin cezaya ilişkin kararını yeterli görmeyerek, ayrıca 150 gün hak ve yetki kısıtlaması cezası verdi.

Bu kez Antalya Bölge Mahkemesinin kararına itiraz eden Ayhan, davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay da kararı onadı.