28.05.2023, Pazar
16 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
d20haber.com
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Gökpınar’da patlayıcı ile balık avlanıyor iddiası

Gökpınar’da patlayıcı ile balık avlanıyor iddiası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 16 Nisan 2022 Cumartesi - 16:11Güncelleme: 16 Nisan 2022 Cumartesi - 16:12
Gökpınar’da patlayıcı ile balık avlanıyor iddiası

Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Gökpınar Baraj Gölü’nde, patlayıcı kullanılarak balık avlandığı iddia edildi. Üreme sezonuna girildiğine dikkat çeken DENOLDER Başkanı Serkan Akdere, son olarak 30’a yakın patlama duyulduğunu söyleyerek, yetkilileri göreve davet etti.

İddiaya göre, Gökpınar Baraj Gölünde kimliği belirsiz iki kişi, dün akşam saatlerinde suyun içine attıkları patlayıcılarla balık avladı. Görgü tanıkları uyarılarına rağmen kaçak avcılar, patlayıcıyla avlanmayı sürdürdü.

“PATLAMA BELKİ 30 KEZ TEKRARLANDI”

Gökpınar’daki kaçak avlanmanın görgü tanıklarından Selim Çırak, “Akşam saatleriydi, patlama sesini duyduk. Gölün karşı kıyısında iki kişinin suya bir şeyler attıklarını daha sonra büyük bir patlamanın olduğunu gördük. Bu belki 30 kez tekrarlandı. Daha sonra ellerindeki kepçelerle suyun yüzeyine çıkan balıkları topladılar. Buradaki habitata büyük zarar veriyorlar. Bu kişilerin önlenmesini istiyoruz. Bizlerin de elinden bir şey gelmiyor. Yanımdaki arkadaşım uzaktan uyardı ama sonuç alamadık. Bu tür avcılık yapanlar mutlaka cezalandırılmalı” ifadelerini kullandı.

 

“BU ŞEKİLDE AVCILIK OLMAZ

Haberin DevamıReklam
Amatör avcı Hakan Heybetli ise, kaçak avcıların genellikle akşam saatlerini tercih ettiğini söyleyerek, “Burada patlayıcı kullananlara, ağ atanlara defalarca tanık oldum. Plastik su şişelerin içine maddeleri koyup göle fırlatıyorlar. Patlamanın ardından su metrelerce havaya fırlıyor. Balıklar su yüzeyine çıkınca topluyorlar. Şişelerin içine kimyasal temizlik maddeleri koyuyorlar. Ben çok kez şahit oldum. Yanlarına gidip uyarıyoruz, ancak bizi tehdit ediyorlar. Biz de polisi arayacağımızı söyleyince kaçıyorlar. Bu şekilde avcılık olmaz, doğaya da zarar veriyorlar” dedi.

DENOLDER’DEN KONTROL ÇAĞRISI

Denizli Amatör ve Sportif Olta Balıkçıları Derneği (DENOLDER) Başkanı Serkan Akdere de bölgeden sık sık ihbar aldıklarını belirtti. Balıkların üreme dönemine girdiğine dikkat çemen Akdere, şunları söyledi:

“30’a yakın patlama olmuş. Vatandaşlar yapılanın yanlış olduğunu anlatmasına rağmen şahıslar eyleme devam etmiş. Bunların vicdanı yok. Patlayıcı ile ağ ile avcılık yasal değil. Üstelik yasak dönemdeyiz. Buradaki balık türleri üreme dönemine girdi. Gölün sadece bu gününü değil geleceğini de yok ediyorlar. Biz gönüllüler bölgede sürekli kontroller yapıyoruz. Artık kaçak avcılar ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Denetimleri yetkili kurumlar yapsınlar. Bizim yasal olarak yaptırım gücümüz yok. Daha kısa süre önce üç kez ağ ile botlarına aldıkları balıklarla kaçan avcılara tanık olduk.