Ev tekstilinin ve giyimin gözdesi: Buldan bezi – D20Haber
25.05.2024, Cumartesi
14 °C / 28 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Ev tekstilinin ve giyimin gözdesi: Buldan...

Ev tekstilinin ve giyimin gözdesi: Buldan bezi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Mayıs 2024 Pazar - 10:16Güncelleme: 12 Mayıs 2024 Pazar - 10:16
Ev tekstilinin ve giyimin gözdesi: Buldan bezi

Osmanlı Sarayı’na dokuma yapan ilçenin ismiyle anılan Buldan bezi, son yıllardaki tanıtım atağıyla birlikte yeniden gözde oldu. İlginin giderek arttığı, alışveriş için özel turların düzenlendiği Buldan bezi, hem giyimde hem ev tekstilinde aranılan ürün haline geldi. Kimyasal kullanılmadan elde edilen doğal boyalı Buldan bezi, Türkiye Dokuma Atlası’na da girdi.

Kent merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Buldan, dokumacılıkta ön plana çıkan başlıca merkezlerinden birisi ve kendisine özgü kumaşıyla adından söz ettiriyor. Milattan önce 6 bin yılına kadar dayanan ve 1779 yılına kadar ilkel tezgahların kullanıldığı Buldan’da başlayan modern dokumacılık, 1951 yılında ise ilk motorlu tezgahlarla yeni bir boyut kazandı.

İlk etapta başörtüsü, peştamal ve çarşafların dokunduğu Buldan bezi, asırlardır rahatlığıyla yazlık giysilerde tercih edildi. Son dönemde hem kışlık giyim hem de ev tekstilinin gözdesi olan Buldan bezi, 1970’li yıllardan bu yana Almanya, Fransa ve Belçika başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilmeye devam ediliyor.

TÜRKİYE DOKUMA ATLASI’NDA YER ALDI

Hiç bir kimyasal kullanılmayan doğal boyalı dokumasıyla dikkat çeken Buldan bezi, Anadolu’nun geleneksel dokumalarının aslına uygun olarak yeniden üretilerek, modern tasarımlarla dünyaya tanıtılması amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası” projesinde de yer aldı.

Anadolu dokumaları arasında yer alan Ankara Sofu, Edirne kırmızısı, Hatay ipeği, Antep Kutnusu, Muğla dastarı, Şal Şapik, Ehram, Beledi gibi dokumalardan hazırlanan örnekler, Denizli Buldan bezinin doğal boyalı dokuması çağdaş tasarımlara dönüştürüldü.

Haberin DevamıReklam
Türkiye Dokuma Atlasının desen ve renkleri, ünlü tasarımcılar tarafından hazırlanan kıyafet ve ev tekstil örnekleriyle 99 ülkeden büyükelçiler, eşleri ve büyükelçilik temsilcilerinin beğenisine sunuldu. Aynı zamanda ‘Coğrafi İşaret’ belgesine de sahip olan Buldan bezi, yok olmaya yüz tutan zengin dokuma kültürünü yeniden ihya etmeyi amaçlayan Türkiye Dokuma Atlasının da en önemli unsurlarından birisi oldu.

BULDAN BEZİNDEN DİKİLEN KIYAFETLER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve Buldan Ticaret Odası tarafından coğrafi işaret patenti alınan Buldan bezini, kendi fabrikasında üreterek konfeksiyon ve pazarlamasını yapan Efesan Tekstil Dokuma firması sahibi Hale Efeoğlu, yazın serin, kışın sıcak tutmasıyla bilinen Buldan bezinden üretilen erkek-kadın kıyafetlerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Efeoğlu, şunları kaydetti:

“Denizli bölgesinde Hierapolis ve Laodikya’yı da kapsayan tarihi kral yolunun ilk adımları Buldan beziyle atılmıştır. İşletmemizde 1920’li yıllardan sonra önce el tezgahıyla 1950’li yıllardan sonra da elektrikli ve otomatik tezgahlarda üretimine devam edilmiştir. Buldan bezi yüzde yüz pamuk, kıvrak iplikten bürümcük şeklinde dokunur. Yazın serin kışın sıcak tutar. Gayet güzel doğal bir kumaştır. Önceleri sadece yıkama yapılıp renklendirilen Buldan bezini artık baskı yöntemiyle de çeşitlendirebiliyoruz.

Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesinde ‘Buldan’da beyaz bez dokunuyordu’ diye bahsettiği Buldan bezine ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle yazın kullanılmasının sebebi ise pamuklu yapısından dolayı teri emen özelliğidir. Son yıllarda özellikle giyim alanının dışında iç çamaşırı, ev tekstili gibi alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Buldan bezi organik bir ürün olduğu için doğaya, bitkilere ve hayvanlara her an gibi bir zararı kesinlikle yoktur. Doğada ise çok kısa süre içerisinde çözündüğü için herhangi bir kirlilik bırakmaz.”

DENİZLİ (İHA)