Ev kadınlarına emeklilikte detaylar belli oldu – D20Haber
10.12.2023, Pazar
4 °C / 12 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Ev kadınlarına emeklilikte detaylar belli oldu

Ev kadınlarına emeklilikte detaylar belli oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 12 Ekim 2023 Perşembe - 09:00Güncelleme: 12 Ekim 2023 Perşembe - 11:53
Ev kadınlarına emeklilikte detaylar belli oldu

Ev kadınlarına emeklilik hakkı getirecek düzenlemenin detayları belli oldu. İsteğe bağlı sigorta yaptıranlar primin üçte birini ödeyecek.

Ev kadınlarına emeklilik, emeklilere yönelik sosyal destek projeleri, emeklilere ödenecek 5 bin liralık ikramiyeye ilişkin düzenlemenin detayları belli oldu.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekliye 5 bin liralık ikramiyeye ilişkin yasal düzenlemeyi tamamladı. AK Parti Grubunca Meclis’e sunulacak düzenleme kapsamında 12,5 milyon emekliye 61 milyar liralık ödeme gerçekleştirilecek.

EV KADINLARINA EMEKLİLİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ev kadınlarına emeklilik çalışmasını başlattı, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3’te bir prim desteği verilecek. Buna göre, en düşük tutardan isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının 4292 liralık priminin 1430 lirasını devlet karşılayacak. Sigortalı ise 2 bin 862 lira prim ödeyecek.

Emeklilik yaşı özellikle kadınlarda çocuk sayısı, engelli çocuğun bulunması gibi faktörler dikkate alınarak esnetilecek. Ev kadınları isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı kazanabildiği gibi kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilecek.

BAĞ-KUR’LUYA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Haberin DevamıReklam
Bağ-Kur prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200’e düşürülerek SSK’larla eşitlenecek. Esnaf, tüccarın yararlanacağı düzenlemeyle 5 yıl erken emeklilik mümkün olacak.

Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde ediliyor Prim reformuyla birlikte bu kapsamda emekli olacakların geliri de en az yüzde 20 artacak. Yasal düzenlemeyle Bağ-Kur (4B) kapsamına giren işverenlere yönelik istihdam sayısına göre kriterler belirlenecek.

Bakanlık küçük esnafı, tüccarı daha az primle emekli edecek model üzerinde çalışıyor. Yapılacak düzenlemeyle iki sigorta kolu arasındaki bin 800 günlük süre farkı kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenmiş olacak. Edinilen bilgiye göre, prim indirimi 10 ve daha az istihdamı bulunan işyerleri için geçerli olacak.

DUL VE YETİMLERE DE İKRAMİYE

Emekliye 5 bin liralık ikramiye tek seferlik ve çalışmayan emekliler için geçerli olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu emekliye ikramiyeye ilişkin yasal düzenlemeyi tamamladı ve AK Parti Grup düzenlemeyi Meclis’e sunacak.

Kasım ayının ilk yarısında ödeme yapılacak. Dul ve yetimlerin hisseleri oranında hesaplanacak. Vefat eden eşinden yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alan 2 bin 500 lira alacak.