Emeklilerin bayram ikramiyesi artırılıyor – D20Haber
04.03.2024, Pazartesi
6 °C / 18 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Emeklilerin bayram ikramiyesi artırılıyor

Emeklilerin bayram ikramiyesi artırılıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Şubat 2024 Çarşamba - 11:38Güncelleme: 7 Şubat 2024 Çarşamba - 11:38
Emeklilerin bayram ikramiyesi artırılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli ikramiyelerinde artış olacağını, ev kadınlarına sağlanacak prim desteğine ilişkin çalışmaların da başladığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, NTV özel yayınında deprem bölgesinde bir yıllık süreçte yaşananlar ile emekliler ve çalışma hayatının gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Işıkhan, “Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız” dedi.

Deprem bölgesinde ödenekler ve sağlık hizmetlerinin sunumunu aksatmadıklarını kaydeden Işıkhan, ekonominin tekrar canlandırılmasına önem verdiklerini ifade etti. Bakan Işıkhan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ

İki bayram için. Bu kapsamda bugüne kadar toplamda 166 milyar 200 milyon lira bayram ikramiyesi olarak emeklilerimize ödeme gerçekleştirdik. Tabi ki her alanda olduğu gibi emeklilerimizin talep ve ihtiyaçlarını önceliklendiriyoruz. Emeklilerimize 5 bin lira bir seferlik 5 bin lira destek verdik. Bir ödeme gerçekleştirdik. Emeklilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanımız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk. Biz de Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek’le görüşeceğiz. Ve gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup ondan sonra da talimatları doğrultusunda da gerekli çalışmaları ve adımları atarız. Bu noktada ifade etmek isterim sizlere.

EMEKLİLERE FARK ÖDEMESİ

Ocak ayından itibaren aylıkları eşitledik. Dün SSK’lı 10 milyon 798 bin 98 emeklimize, bugün ise Bağ-Kurlu 2 milyon 861 bin 770 emeklimize fark tutarlarını yatıracağız. 13 milyon 660 bin 868 kişiye 15 milyar 845 milyon 280 bin 523 lira fark ödemesi yapacağız.

EMEKLİ SAYISINDA SON DURUM

EYT kapsamındaki düzenlemeden faydalanan kişi sayısı yaklaşık 2 milyon. 950 bin EYT emeklisi vatandaş tekrar çalışma hayatına döndü. EYT’de süreç devam ediyor. 2024 yılının sonunda emekli sayısının 16 milyon 400 olacağını tahmin ediyoruz.

EMEKLİLERİN REFAH SEVİYESİ ARTIRILACAK

Emekliler yılı kapsamında faaliyetler çeşitlenerek artacak. Emeklilerimizin refahını etkileyen unsurları gidereceğiz. Emeklilerimize birçok hizmette ayrıcalık vereceğiz.

EV KADINLARINA PRİM DESTEĞİ

Ev kadınlarına prim desteği seçim vaatleri arasında yer alıyordu, biz bunu yerine getireceğiz. Çalışmalarımızı başlattık, ekiplerimiz çalışıyor. (BAĞ-KUR prim düzenlemesi) Orta vadeli dönemde gündeme getireceğiz.