Emeklilerin bayram ikramiyeleri 5 bin lira mı oluyor? – D20Haber
21.02.2024, Çarşamba
7 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Emeklilerin bayram ikramiyeleri 5 bin lira...

Emeklilerin bayram ikramiyeleri 5 bin lira mı oluyor?

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 2 Şubat 2024 Cuma - 14:15Güncelleme: 2 Şubat 2024 Cuma - 14:22
Emeklilerin bayram ikramiyeleri 5 bin lira mı oluyor?

Yerel seçimler öncesinde kesenin ağzını açan ve emeklileri memnun etmeye çalışan iktidar tarafından maaş zammının yüzde 49,25’e yükseltilmesi sonrası, şimdi de bayram ikramiyelerinin 5 bin liraya çıkarılmasının gündemde olduğu konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önce yüzde 37,57 olarak açıklanan, ardından önce yüzde 5 ve yüzde 7’yi bulan iki artış daha yapılarak emekli aylıklarına artışın toplamda yüzde 49,25’e çıkarıldığını açıklamıştı. Erdoğan, 2024’ü “Emekliler Yılı” ilan ettiklerini ve emekliler için yeni destekler olacağını söylemişti.

Yeni Şafak’ın haberine göre, bunlardan biri emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen ikramiyelerle ilgili olacak. Cumhuriyet’in 100.yılı dolayısıyla verilen 5 bin lira ikramiye, Kurban ve Ramazan bayramları için de geçerli olacağı öne sürüldü.

Bayram ikramiyesinin ne kadar olacağı konusunda farklı rakamlar konuşulsa da, hükümetin 2 bin liralık ikramiyeyi 5 bin liraya çıkarmayı düşündüğü, bu konuda hem hükümette hem de AK Parti’de bir konsensüs oluştuğu konuşuluyor.

Haberin DevamıReklam
Ancak, bayram ikramiyelerinin artırılabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) yeni bir kanun geçirilmesi gerekiyor.

AK Parti kaynakları, mahalli seçimler nedeniyle şubat sonu veya martın ilk haftasından itibaren Meclis çalışmalarına ara verileceğini, bu tarihlerden önce bayram ikramiyeleriyle ilgili bir artış olacaksa, konuyla ilgili kanun teklifinin TBMM gündemine gelebileceğini belirtiyor.

Hükümet ve AK Parti cephesinde emekli maaşlarına yönelik yeni iyileştirmelerin de değerlendirildiği ifade ediliyor.

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ‘Emekliler Yılı’ kapsamında emeklilerin ekonomik beklentilerinin yanı sıra sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalara başladı.