Emeklilere seyyanen zam tartışılıyor – D20Haber
12.07.2024, Cuma
23 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Emeklilere seyyanen zam tartışılıyor

Emeklilere seyyanen zam tartışılıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Temmuz 2024 Çarşamba - 09:00Güncelleme: 10 Temmuz 2024 Çarşamba - 20:58
Emeklilere seyyanen zam tartışılıyor

Emeklilere seyyanen zam yapılması, bunun tüm emeklilere uygulanmasına yönelik değerlendirmeler devam ediyor. Konuşulan rakam ise 2 bin lira.

Yüksek enflasyon, 1 Temmuz’dan sonra ve kiralarında yüzde 25 zam sınırının kaldırılması, ÖTV artışıyla birlikte akaryakıttan sigaraya peş peşe zamlar yapılması, buna karşın emeklilere maaş artışının yüzde 24,73’te kalması geniş kitlelerin sıkıntılarını daha da artırdı. AK Parti, bu nedenle emekli maaşlarında iyileştirme yapılmasına ilişkin yeni bir düzenlemeyi gündemine aldı.

Ekonomim’den Besti Karalar’ın haberine göre, AK Parti, en düşük emekli maaşını 10 binden 12 bin TL’ye çıkarmak için çalışmalarını sürdürürken, tüm emeklilere 2 bin TL’lik seyyanen zammı tartışıyor. Bu yöndeki çalışmanın yarın tamamlanması beklenirken, partide, tartışmalara konu olan kök maaş sorununu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik yeni formül arayışlarının da sürdüğü belirtiliyor.

Haberin DevamıReklam
AK Parti en düşük emekli maaşlarını 10 binden 12 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin çalışmalar Perşembe gününe kadar devam edecek. 2 bin TL’lik seyyanen zammın tüm emeklilere yansıtılması da tartışılıyor. Ancak tüm emeklilere yansımasının henüz karara bağlanmadığı da belirtiliyor.

AK Parti, 2023 seçimlerinden önce seçim yatırımı olarak en düşük emekli maaşını 7 bin 500’e çıkarmıştı. Ocak 2024’te yeniden en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkarıldı.

AK Parti, kök maaş sorununu tamamen ortadan kaldırmak için yeni formüller arıyor. Emeklilerin maaş zamları kök maaş üzerinden uygulanıyor. AK Parti, bir taraftan kök maaş ile ilgili köklü çözüm arayışlarını sürdürürken, bir taraftan da en düşük emekli maaşını 10 TL’den 12 bin TL’ye çıkarmayı planlıyor.

AK Parti kaynakları, “tüm emeklilere yanması konusunu tartışıyoruz, ama ortada alınmış bir karar yok” değerlendirmesinde bulundu.

En düşük emekli maaşı alanlar yapılacak düzenlemeden yaklaşık bir milyon 610 bin kişinin yararlanacağı belirtildi.