Eğitim-İş: Siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddediyoruz – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Eğitim-İş: Siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddediyoruz

Eğitim-İş: Siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddediyoruz

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Haziran 2024 Salı - 21:36Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı - 21:36
Eğitim-İş: Siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddediyoruz

Eğitim-İş Denizli şubelerinin ortak açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yeni müfredat eleştirilerek, “siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddetmeye devam edeceğiz” denildi.

Eğitimde tartışmalara yol açan yeni müfredatla ilgili kentte düzenlenen ortak eylem, siyasal söylemler nedeniyle problemli geçti. Eğitim-İş Sendikası Denizli şubelerinin üyeleri, bu tavra katılmadıklarını ifade ederek eylem alanının dışına çıktı.

Gelişmelerle ilgili Eğitim-İş Sendikası 1 ve 2 nolu şubelerin ortak açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığının Türkiye Yüzyılı ismiyle yayınladığı yeni müfredat kabul edilemez bulundu. İçinde Atatürk ilke ve devrimleri olmayan, Cumhuriyet’in kazanımlarından uzak bilimi dışlayan bir müfredatın çocukların çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabileceği bir sistemi sağlamaktan uzak olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:

“Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’ in ısrarla sahip çıktığı tarikat ve cemaatlerin talepleri doğrultusunda hazırlanan bu müfredat tarihin çöplüğüne atılmaya mahkumdur.

Tüm Türkiye’de bu siyasal telkinlerle hazırlanan müfredatı reddetmeye devam edeceğiz. İlimiz Denizli’de bu konuda yapılan tüm açıklama ve eylemlere özüne bağlı kalındığı sürece destek olacağız.

Haberin DevamıReklam
Ancak niyetin laik ve bilimsel eğitim olmadığı, müfredatı eleştirmekten daha çok kendi siyasal söylemlerini bu eylemlere yansıtan bazı siyasi partilerin ve bazı demokratik kitle örgütlerinin tavırlarını eleştiriyoruz.

Eğitim-iş başta olmak üzere, Birleşik Kamu-iş’ e bağlı tüm sendikalar, kuruluş ilkelerimize aykırı söylem ve dövizlerin olduğu basın açıklaması ve eylemlere katılmamıştır ve bundan sonra da katılmayacaktır. Eylemin konusuna aykırı söylem ve sloganların eylemin amacını provoke etmesine izin vermeyeceğiz.

11 Haziran 2024 Salı Günü Gazi İlkokulu önünde, “Denizli Laiklik Platformu” ve “Müfredata Hayır Platformu” tarafından düzenlenen basın açıklamasında “anadilde eğitim istiyoruz” , “anadil haktır engellenemez” gibi eylemin konusuyla uzaktan yakından ilgisi olmayan dövizlerin yer almasını kabul etmeyerek, basın açıklaması alanının dışına çıkarak oturma eylemini terk ettik.

Önceden hazırlanan basın açıklaması metninde kesinlikle yer almayan bu ifadeleri kabul etmiyoruz. Irkçılığa, gericiliğe ve bölücülüğe karşı, laik ve bilimsel eğitim mücadelemiz kararlılıkla sürecektir. Başöğretmenimiz Atatürk’ün ilkeleri ışığında, çocuklarımızın geleceği için haykırmaya devam edeceğiz.”