Eğitim-İş Denizli Şubesi promosyon için Rekabet Kurumuna başvurdu – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Eğitim-İş Denizli Şubesi promosyon için Rekabet...

Eğitim-İş Denizli Şubesi promosyon için Rekabet Kurumuna başvurdu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 20 Mart 2023 Pazartesi - 08:22Güncelleme: 20 Mart 2023 Pazartesi - 08:22
Eğitim-İş Denizli Şubesi promosyon için Rekabet Kurumuna başvurdu

Eğitim-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, promosyon sözleşmesinin yenilenmesi için Rekabet Kurumuna başvuru yaptıklarını bildirdi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, konuyla ilgili açıklamasında, il merkezinde 11 bin eğitim emekçisinin banka maaş sözleşmesini içeren promosyon ihalesinin 2 Mart’ta yapıldığını, ancak başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.

Promosyonla ilgili avukatlardan destek alarak eğitim emekçilerinin ekonomik haklarını korumak üzere Rekabet Kurumuna başvuru yaptıklarını kaydeden Aydoğan, başvurularda yapılan sözleşme sonucu bankanın varsıllaştığının (zenginleşmek) dile getirildiğini belirtti.

“SÖZLEŞME İPTAL EDİLSİN, İHALE YENİLENSİN”

Eğitim çalışanlarının e-Devlet üzerinden bireysel olarak Rekabet Kurumuna yaptığı başvuruda şöyle denildi:

Haberin DevamıReklam
“Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerini kapsayan Maaş Sözleşmesi Promosyon ihale bedeli 2022 Mart ayında 7.760 TL olarak belirlenerek yürürlüğe girdi. Beklentinin ve çevre iller ihalelerinin ortalamasının çok altında kalan bu bedel Yapı Kredi Bankasınca revize edilmemiş yani yükseltilmemiştir. Öngörülemeyen enflasyon oranları ve maaş artış oranları karşısında haksız kazanç sağlayan ilgili banka karşısında bizler daha da yoksullaştık. Aldığımız promosyon bedeli ekonomik olarak kaybımızı karşılamadığı gibi iki kez zamlanan maaşlarımız karşısında çok düşük seviyede kalmıştır. 2022 Ağustos ayından bu yana yeni ihalenin yapılması tekliflerine kulak tıkayan ve somut adım atmayan Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapmamış ve ekonomik olarak zarara uğramamıza neden olmuştur. Bu nedenle Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce imzalanan promosyon sözleşmesinin tek taraflı feshini ve hakkımızı koruyacak bir sözleşme ihalesinin yenilenmesini talep ediyorum.”