15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Eğitim alanını konut ve ticari alana...

Eğitim alanını konut ve ticari alana dönüştüren “garip” arsa hikayesi

Haber Merkezi - 15 Ocak 2022 Cumartesi - 16:49 Eğitim alanını konut ve ticari alana dönüştüren “garip” arsa hikayesi

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde, eğitim alanının konut ve ticari alana çevrilmesiyle ilgili 8 yıl öncesine uzanan “bir garip arsa” öyküsü yeniden gündemde. İtiraz, mahkeme ve Danıştay süreci derken, başa dönülerek mülk sahiplerinin talebiyle arsanın “ticaret+konut alanına” dönüştürülmesi Merkezefendi Belediye Meclisinde kabul edildi. Kat yüksekliğini de 2’den 5’e çıkaran bu kararla ilgili son nokta 17 Ocak Pazartesi günü Büyükşehir Belediye Meclisinde konulacak.

A- A+

Bahçelievler Mahallesi sınırları içinde yer alan, tapunun Şirinköy Mahallesi 155 ada ve 2 nolu parselinde yer alan arsanın öyküsü 2014 yılına kadar uzanıyor. O dönem mülkiyeti Denizlispor Kulübüne ait olan arsa için hissedarlar, “eğitim alanından çıkarılıp konut+ticaret alanına çevrilmesi” talebinde bulundu.

ÖNCE MERKEZEFENDİ BELEDİYE MECLİSİNDEN GEÇTİ

Kentin şu anda rantı en yüksek bölgesinde bulunan arsayla ilgili ilk karar 2014 yılının eylül ayında alındı. Denizlispor adına o dönem kulübün başkanı olan Hasan Kıbrıslıoğlu’nun yaptığı plan değişikliği talebi, 2014 yerel seçimleriyle birlikte kurulan Merkezefendi Belediyesinin Meclisinde görüşüldü. 16 ret oyuna karşılık 17 kabul oyuyla plan değişikliği kabul edildi.

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİNDEN DE GEÇTİ

Merkezefendi Belediye Meclisinin 9/9/2014 tarih ve 128 sayılı kararı, bu kez onay için Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine geldi. Büyükşehir Belediye Meclisi, talebi geldiği şekliyle oy çokluğuyla kabul etti. Yusuf Garip, İsmail Omrak, Mustafa Yüksel ve Hüseyin Süren, talebe ret oyu veren isimler oldu.

MHP’Lİ GARİP İPTAL İSTEMİYLE DAVA AÇTI

Her iki meclisin oturumlarında ret oyu veren MHP’li Yusuf Garip, Merkezefendi Belediye Meclisinin 9/9/2014 tarih ve 128 sayılı kararı ile Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin 17/9/2014 tarih ve 573 sayılı plan değişikliği kararlarını yargıya taşıdı. Garip, “amacın rant yaratmak ve hukuka aykırı” olduğunu ileri sürerek, meclis kararının iptali için Denizli İdare Mahkemesine dava açtı.

Mahkeme; “1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı kararlarına uygun olmaması, bu uyumsuzluk nedeniyle planların kademeli birlikteliği ilkesinin bozulması, kaldırılan alana eşit miktarda yeni eğitim alanı ayrılmaması, mevcut yapılaşmalarla uyumsuzluk yaratacak olması nedeniyle imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olarak tesis edilmediği, bu itibarla hukuka aykırı olduğu sonucuna ulaşılmıştır” kararını vererek, Merkezefendi ve Denizli Büyükşehir Belediye meclislerince verilen kararları iptal etti.

Haberin DevamıReklam

GARİP, DANIŞTAY AŞAMASINDA VAZGEÇTİ

Bunun üzerine Denizli İdare Mahkemesi kararına itiraz edilerek, konu Danıştay’a taşındı. Danıştay 6.Dairesi 26/2/2019 tarih, 2018/8198 esas ve 2019/993 sayılı kararıyla Denizli İdare Mahkemesi kararının bozulmasına hükmetti.

Bu aşamada MHP’li meclis üyesi Yusuf Garip, davadan feragat etti. Bunun üzerine Denizli İdare Mahkemesi, 27/11/2020 tarih, 2020/1436 esas ve 2020/949 sayılı kararıyla, “feragat nedeniyle karar verilmesine yer olmadığı” hükmüyle davayı bitirdi.

MERKEZEFENDİ BELEDİYE MECLİSİNDEN YENİ KARAR VE KAT ARTIRIMI

Bunun üzerine söz konusu parselde 1/1000 ölçekli uygulama imar planının yeniden yapılması talebi bir kez daha Merkezefendi Belediye Meclisinin gündemine geldi. Meclisteki görüşmede 3 ret oyuna karşılık 31 evet oyuyla söz konusu arsa eğitim alanından çıkarılıp ticaret ve konut alanına dönüştürüldü. Kat yüksekliği de 2’den 5’e çıkarıldı. Arsanın yüzde 50’si konut, yüzde 50’si ticari alan olarak kullanılacak.

SON SÖZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE SÖYLENECEK

Uğurlular Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi vekili Serhan Doğan Korkmaz’ın başvurusuyla plan değişikliği Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine girdi. Şirinköy Mahallesi, 155 ada, 2 nolu parsel ile ilgili hazırlatılan1/25.000 ölçekli nazım imar planı değişikliği, 17 Ocak Pazartesi günü yapılacak meclis toplantısında görüşülerek, karara bağlanacak.

GARİP’E ULAŞAMADIK

Bu arada, imar planı değişikliğiyle ilgili meclis kararlarını yargıya taşıyan, daha sonra feragat eden MHP Meclis Üyesi Yusuf Garip’i telefonla aradık, ancak yanıt vermedi. Bunun üzerine whatsapp’tan “Yusuf Bey merhaba; Bahçelievler Mahallesi sınırları içinde tapunun Şirinköy Mahallesi 155 ada, 2 nolu parsel ile ilgili Merkezefendi ve Denizli Büyükşehir Belediye Meclislerinin aldığı imar planı değişikliğiyle ilgili kararının iptali için Denizli İdare Mahkemesine açtığınız davadan daha sonra feragat etmişsiniz. Sizi telefonla aradık ama açmadınız. Şimdi de buradan soruyoruz: Açtığınız davadan feragat etme gerekçenizi öğrenebilir miyiz? Yazacağımız haberde vereceğiniz yanıta da yer vermek istiyoruz” mesajını gönderdik. Bu mesajımıza da yanıt alamadık. Ancak, bir açıklaması olursa yazacağımızı ifade ediyoruz.