17.09.2021, Cuma
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Efsane Vali’nin oğlu Yazıcıoğlu: Denizli’nin yeri...

Efsane Vali’nin oğlu Yazıcıoğlu: Denizli’nin yeri onda ayrıydı

Haber Merkezi - 8 Eylül 2021 Çarşamba - 14:34 Efsane Vali’nin oğlu Yazıcıoğlu: Denizli’nin yeri onda ayrıydı

Denizli Valisi iken geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren ve “Efsane Vali”, “Süper Vali” gibi tanımlamalarla zihinlerde yer edinen Recep Yazıcıoğlu, ölümünün 18’inci yılında anılıyor. Oğlu Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, babasını anlatırken “Denizli’nin yeri onda ayrıydı” dedi.

A- A+

Görev yaptığı her ilde iz bırakan Recep Yazıcıoğlu, ölümünün üzerinden 18 yıl geçse de hatıraları, görev anlayışı, konuşmaları ve eserleriyle adından söz ettiriyor. Yazıcıoğlu’nun oğlu, iş insanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, eylül ayının aileleri için her yıl hüzün ayı olduğunu, bu ayda acılarının tazelendiğini söyledi.

“FARKLI DİYORUZ AMA OLMASI GEREKEN BİR İDARECİ”

Yazıcıoğlu, babasını değerlendirirken o dönemin koşullarını dikkate almak gerektiğini vurguladı. O dönemde babasının yaptıklarının ve söylemlerinin insanlara farklı geldiğini anlatan Yazıcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gün geçtikçe aynı anlayışa sahip valilerle karşılaşmıyor değiliz. Onları da bir tarafa koymayalım. Artık insanlarla diyalogları daha samimi, daha sıcak valilerimiz var. Eskiden valilere ulaşılması bir nebze daha zordu. İlin en tepesinde duruyorlardı. Rahmetli babam bunu yıktı. Ona farklı diyoruz ama olması gereken bir idareci. Vatandaştan kopuk, sadece vilayetten konutuna giden, sorun çözmekten ziyade sadece dinleyen valilere o dönemde o kadar alışılmış ki yakınlığı, sıcaklığı, vatandaşla olan ilişkisi, sorunları bir an evvel çözmesi, elini değil, tamamıyla gövdesini taşın altına koyması, risk alması onu farklı kılıyor.”

ERZİNCAN VE DENİZLİ’NİN YERİ ONDA AYRI

Haberin DevamıReklam

Babasının, Türkiye’nin en genç valisi olarak 36 yaşında ilk önce Tokat’a atandığını, ardından Erzincan, Aydın, merkez ve Denizli valilikleri yaptığını anımsatan Yazıcıoğlu, il, bölge ayrımı yapmadan devlete millete hizmet ettiğini vurguladı. Yazıcıoğlu, “Erzincan’da 8 yıl görev yaptı. 8 yıl uzun bir süreç. O dönemde Erzincan depremi de yaşandı. Deprem onun büyük bir sınavıydı. Onu başarıyla verdi. Denizli Valiliği de onun için keyifliydi. Merkez valiliğinden sonra Denizli’ye gelmesi bundan önemliydi. Belli bir deneyime ulaştığı son noktaydı ama ömrü vefa etmedi. Erzincan ve Denizli’nin yeri ayrıdır onda” diye konuştu.

TRAFİK KAZASI SORU İŞARETLERİ BARINDIRIYOR

Yazıcıoğlu, babasının vefatına neden olan, Ankara’ya gelişinde geçirdiği trafik kazasının halen soru işaretleri barındırdığını ifade etti. Kazanın ardından tüm süreçlerin detaylı şekilde irdelendiğini, aile büyüklerinin çok ciddi emek sarf ettiğini anlatan Yazıcıoğlu, şunları kaydetti:

“İleride bu toplum için bambaşka yerlerde olabilecek potansiyele sahip bir insandı. Bu potansiyeli taşıyan insanların ani ölümleri kafalarda soru işareti bırakıyor. Bu soru işareti bizde de var. İspat etme, kanıtlama şansınız yok. Hep karanlıkta kalıyor. Karanlık tarafın aydınlanması için bunun üzerine gitmek lazım. Biz elimizden geleni yaptık. Bu ülkeye büyük hizmetlerde bulunacak birinin en verimli döneminde trafik kazasıyla aramızdan ayrılışı enteresan geliyor. Kamuya mal olmuş insanların şüpheli vefatlarıyla alakalı net sonuç alınamıyor. Bu kaza da onlardan bir tanesi ve kafamızda ciddi anlamda soru işaretleri var.”