Bakımlı imam muhtar adayı oldu – D20Haber
20.04.2024, Cumartesi
9 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Bakımlı imam muhtar adayı oldu

Bakımlı imam muhtar adayı oldu

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Şubat 2024 Perşembe - 13:35Güncelleme: 15 Şubat 2024 Perşembe - 13:36
Bakımlı imam muhtar adayı oldu

Denizli’de ve Rusya’da dini görevlerde bulunan, giyiminin yanı sıra el, yüz ve cilt bakımına verdiği önemle tanınan, bu nedenle “bakımlı imam” olarak anılan Hikmet Yuvacı, emekliliğinin ardından mahallesine hizmet etmek üzere muhtar adayı oldu.

Pamukkale ilçesine bağlı Hacıkaplanlar Mahallesi’nde ikamet eden 55 yaşındaki Hikmet Yuvacı, emekliliğinin ardından bu kez hizmet için muhtarlığı seçti ve aday oldu. Renkli kişiliğiyle tanınan Yuvacı, kentte uzun yıllar din görevlisi olarak hizmet verdi.

Bir dönem Diyanet İşler Başkanlığınca din görevlisi olarak Rusya’nın St Petersburg kentinde görevlendirildi. Müslümanları İslam dini konusunda bilgilendiren Yuvacı, hafızalarda giyimi, bakımlı hali ile yer edindi. Bu nedenle de “bakımlı imam” lakabıyla tanındı.

 

“İZ BIRAKMAK İSTİYORUM”

36 yıllık görevinin ardından 2021’de emekli olan Yuvacı, “Devletimin bana verdiği görevleri yurt içi ve yurt dışında tamamladım. Rusya’da soydaşlarımıza hizmet etme imkanı buldum. Oradaki birikimlerimi Hacıkaplanlar Mahallesi'nde görevim süresince halkımla paylaştım. İmamlık görevimden 2021 yılında emekli oldum. Mahalle sakinleri, devletime olan hizmetimden memnun kaldıklarını söyleyerek, beni muhtar olarak görmek istediklerini ifade etti. Ben de bu hizmeti vermek üzere yola çıktım” dedi.

Daima halk ile iç içe olacağını kaydeden Yuvacı, “Bir muhtar vatandaşlara nasıl yararlı olur, geride iz bırakır onu göstermek üzere aday oldum. Mesleğim gereği 5 vakit halkımızla iç içeyiz. Namazın dışında, ibadetin dışında yine halkımızla beraberiz” diye konuştu.

“ANSİKLOPEDİK TERİMLE ‘BAKIMLI İMAM’ DEDİLER”

“Bakımlı imam” lakabına da değinen Hikmet Yuvacı, “Kılık kıyafetime dikkat ettim. Basının, halkımızın dikkatini çektiği için biraz ansiklopedik bir terim olsa bile ‘bakımlı imam’ olduk. Giyimimle, kuşamımla örnek din görevlisi olmam sebebiyle her zaman olumlu tepki topladım. Türkiye’de haberlerde yer aldım. Muhtarlık seçimini de kazandığım takdirde o görüntüyü, akıllarda kalan izi devam ettireceğim” ifadelerini kullandı.

MAAŞINI ÖĞRENCİLERE, İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HARCAYACAK

Seçimi kazanması halinde muhtarlık maaşını kendisi için harcamayacağının sözünü veren Yuvacı, devletin vereceği maaşı öğrenciler, ihtiyaç sahipleri ve mahallenin ihtiyaçları için kullanacağını, sıra dışı bir muhtarlık yapacağını sözlerine ekledi.