Denizlili bilim insanı Profesör Altıntaş, Kanada Devlet Madalyası’na layık görüldü – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizlili bilim insanı Profesör Altıntaş, Kanada...

Denizlili bilim insanı Profesör Altıntaş, Kanada Devlet Madalyası’na layık görüldü

A- A+
Yaşar TOK / D20HABER
Yayınlanma: 28 Haziran 2024 Cuma - 16:05Güncelleme: 28 Haziran 2024 Cuma - 16:14
Denizlili bilim insanı Profesör Altıntaş, Kanada Devlet Madalyası’na layık görüldü

Kanada’da yaşayan, metal kesme dinamiği ve makine araçlarının bilgisayar kontrolleri alanlarında dünya çapında tanınmış bir bilim insanı olan Denizlili Profesör Yusuf Altıntaş, “Kanada Devlet Madalyası”na layık görüldü. Altıntaş, Kanada’da ikinci sıradaki en üst devlet madalyasını kazanan ilk Türk oldu.

Alanında dünyanın önde gelen liderlerinden olarak kabul gören Profesör Yusuf Altıntaş’a Kanada’da büyük onur. British Columbia Üniversitesinde (UBC) makine mühendisliği profesörü olan Altıntaş, toplumda geniş yankı yaratan çalışmalara imza atan kişilere verilen ve Kanada’nın en yüksek ikinci devlet nişanı olan “Order of Canada” ile ödüllendirildi.

ALANINDA “DÜNYA LİDERİ” OLARAK DUYURULDU

Kanada devletinin ikinci sıradaki en üstün devlet madalyasını kazanan ilk Türk olan Prof Altıntaş’a verilen devlet nişanı ile ilgili Kanada Devlet Radyosunda şu duyuru yapıldı:

Haberin DevamıReklam
“British Columbia Üniversitesinde (UBC) makine mühendisliği profesörü olan Yusuf Altıntaş, üretimin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. UBC Üretim Otomasyonu Laboratuvarının kurucusu ve direktörü olan Altıntaş, metal kesme dinamiği ve makine araçlarının bilgisayar kontrolleri alanlarında dünya lideridir. Olağanüstü bir rehber olan Altıntaş, aynı zamanda kültürel ve eğitim kuruluşlarına dünya çapında katkıda bulunmuştur.”

MADALYASINI 2025 YILINDA ALACAK

Kanada’nın en yüksek ikinci derecedeki devlet nişanı olarak kabul edilen madalyayı Altıntaş, Kanada Devlet Sarayı’nda 2025 yılında düzenlenecek törenle Genel Vali’nin elinden alacak.

GEÇMİŞTE MADALYA ALAN TÜRKLER

Kanada devleti, ülkeye değerli hizmetler vermiş insanlara verdiği devlet madalyasını geçmişte 3 Türk daha kazandı. 2017 yılında Dr. Ahmet Fuad Sahin, 2020 yılında Prof Dr İzak Benbaşat ve Yaprak Baltacıoğlu’na üçüncü derece devlet madalyası olan Türk vatandaşları oldu.