09.12.2022, Cuma
9 °C / 16 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Honaz Tüneli’nden araç geçişi başladı mı?

Honaz Tüneli’nden araç geçişi başladı mı?

Engin ÜNAL / D20HABER - 23 Ekim 2022 Pazar - 20:13 Honaz Tüneli’nden araç geçişi başladı mı?

Denizli’de, Aydın otoyolu ile birlikte devam eden en önemli karayolları projesi olan Honaz Tüneli ve Çevre Yolu’ndan araç geçişleri başladı mı? Son günlerde bu soru sıkça sorulurken, sosyal medyada yapılan paylaşımlar da dikkat çekiyor.

A- A+

Honaz’ın Ovacık ile Pamukkale’nin Cankurtaran mahalleleri arasında yer alan ve 2 bin 600 metre uzunluğundaki iki tüpten oluşan Honaz Tüneli’nin yapımına 2015 yılında başlandı. Açılış için ilk tarih 2016 olarak verildi. Sonrasında “bu yıl açılacak” söylemleriyle açılışı sürekli ertelendi. Son dönemde ise hem tünel bölgesinde hem bağlantıyı sağlayacak çevre yolunda hummalı bir çalışma sürüyor.

ÇALIŞMALAR HENÜZ TAMAMLANMADI

Şehirlerarası araç trafiğinin transit geçişiyle kent merkezindeki yoğunluğun azaltılmasını hedefleyen Honaz Tüneli ve Çevre Yolu projesinde açılış için verilen tarihler bir türlü tutmadı. Çevre yolu 32 kilometre olarak planlandı. Kumkısık Kavşağı’ndan başlayıp Kale Kavşağı’nda sona eren 18 kilometrelik 1. etap, 2011 yılında bitirilerek ulaşıma açıldı.

Kale Mahallesi’nden başlayıp, Honaz’ın Ovacık Mahallesi’nden tünele ulaşan, orandan da Pamukkale’nin Cankurtaran Mahallesi yakınlarında Denizli’den Antalya ve Muğla’ya geçişi sağlayan karayoluna bağlanacak 14 kilometrelik 2. etapta ise çalışmalar Honaz Tüneli ile bağlantılı olarak devam etti.

Haberin DevamıReklam

Ancak, tünel geçişinde ve çevre yolunda çalışmalar henüz tamamlanamadı. Çevre yolu güzergahında bulunan iki köprünün yer aldığı köprülü kavşak ve bir alt geçitli köprülü kavşağın yer aldığı bölgelerde çalışmalar sürüyor. Kale’den giren sürücüler çevre yoluyla Ovacık’a kadar ulaşabiliyor. Ancak henüz tünelden geçişlere izin verilmiyor.

MESAFE VE GEÇİŞ SÜRESİ KISALACAK

Honaz Tüneli ve bağlantılı çevre yolu açıldığında, Ankara-Afyon-Uşak yönünden ve 1. Kısım Çevre Yolu’ndan gelen trafik Antalya ve Muğla karayoluna bağlanacak.

İzmir-Aydın, İstanbul-Akhisar-Buldan istikametinden gelenlerin 32 kilometrelik 1 ve 2. Kısım Çevre Yolu’nu kullanacağı, seyahat süresinin 28 dakikadan 18 dakikaya düşeceği kaydedildi.

Afyon-Uşak istikametinden gelenlerin Antalya-Muğla karayoluna geçiş mesafesinin de 28 kilometreden 14 kilometreye, seyahat süresinin ise 28 dakikadan 9 dakikaya düşeceği kaydedildi.