Ormanlara giriş yasaklandı – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Ormanlara giriş yasaklandı

Ormanlara giriş yasaklandı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 11 Haziran 2024 Salı - 13:41Güncelleme: 11 Haziran 2024 Salı - 13:42
Ormanlara giriş yasaklandı

Denizli’de, son günlerde peş peşe orman yangınları çıkarken, ormanlık alanlara girilmesi ve mesireliklerde ateş yakılması yasaklandı.

Güney’de 5 Haziran’da, Pamukkale’de Pamukkale ilçesinde 6 Haziran’da ve dün çıkan orman yangınlarının ardından ormanlık alanlara giriş yasağı ile piknik alanlarında mangal ve ateş yakılması ile ilgili de yeni kararlar alındı.

Meteorolojik şartların yangın riski oluşturması ve orman yangınlarıyla ilgili hassas bir döneme girilmesi nedeniyle Denizli Valiliği Orman Yangınları Mücadele Komisyonu, yaz döneminde uygulanacak bir dizi karar aldı.

Haberin DevamıReklam
Yangına müdahale ekiplerinin koordinasyonu ve görev dağılımı, hava ve kara araçlarının etkin kullanımı, yangın bölgesindeki yerleşim yerlerinin ve insanların tahliyesi ile güvenliği, kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve halkla işbirliği içinde çalışılması gibi esasların belirlendiği komisyon toplantısında, yaz döneminde uygulanacak bir dizi karar da alındı.

Buna göre; tabiat parkları, mesire ve günübirlik kullanım alanlarında mangal, kamp ateşi, semaver ve ateş yakılması esasları belirlendi, bazı bölgelerde ateş yakılması tamamen yasaklandı.

Denizli Valiliği Orman Yangınları Mücadele Komisyonunun ormanlara giriş yasağı ile piknik alanlarına yönelik kararlar 31 Ekim’e kadar uygulanacak.