Veteriner hekimlerden, ‘bıçak kemiğe dayandı’ açıklaması – D20Haber
19.06.2024, Çarşamba
24 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Veteriner hekimlerden, ‘bıçak kemiğe dayandı’ açıklaması

Veteriner hekimlerden, ‘bıçak kemiğe dayandı’ açıklaması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Ağustos 2023 Pazartesi - 14:25Güncelleme: 21 Ağustos 2023 Pazartesi - 16:01
Veteriner hekimlerden, ‘bıçak kemiğe dayandı’ açıklaması

Denizli Veteriner Hekimleri Odası tarafından yapılan açıklamada, Sağlıkta Şiddet Yasası’nda veteriner hekimlerin kapsam dışı bırakıldığını belirterek, “Bizler linç ediliyor, darp ediliyor, daha ötesi öldürülüyoruz ve bizlerle birlikte halk sağlığı da ölüyor. Yaşanan süreç, biz veteriner hekimleri yıldırmış, bıktırmış ve artık bıçak kemiğe dayanmıştır” denildi.

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki Candoğan Parkı önünde Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Fevzi Ölmez, meslektaşları ile yaptığı basın açıklamasında, veteriner hekimlere yönelik şiddet olaylarına tepki gösterildi.

Veteriner hekimlerin “Sağlıkta Şiddet Yasası” kapsamına alınması talep edilen açıklamada şöyle denildi:

“Veteriner hekimleri kendi çıkarları önünde risk görenler, geçmişte de bugün de şiddete başvurmaktalar, mesleğimizi değersizleştirmeye çalışmaktadırlar. Bu yaşananlar yeni değil, geçmişten başlayan, bugün artık dayanılmaz hale gelen bir süreçtir.

Bu şiddet bazen kamu adına gıda denetimi yapan veteriner hekime, bazen çalıştığı kurumun eksiklerinden sorumlu tutulan belediyede çalışan veteriner hekime, bazen kâr kaygısıyla gözü dönmüş işletme veya hayvan sahiplerinin, halk sağlığına zararlı olan hayvansal ürünler için tüketilemez kararı veren işletme veteriner hekimine, bazen mesleğinin gerektirdiği tüm bilimsel mesleki tedaviyi uygulanmasına rağmen tedaviyi beğenmeyen hasta yakını tarafından serbest veteriner hekime bazen emeğinin karşılığı olan ücreti isteyen veteriner hekime, bazen taciz olarak tek hedefi 5 yıl eğitim aldığı mesleğini yapmaya çalışan kadın meslektaşımıza, bazen hayvanları sömürmeyi meslek edinen ve rant kapısı haline getiren sözde hayvanseverler ve trolleri tarafından sosyal medya linçiyle veteriner hekimlere yönelik olarak ara vermeden devam ediyor.

Haberin DevamıReklam
Temmuz 2023 tarihinde İzmir’de meslektaşımız Veteriner Hekim Caner Ülgen ilk müdahalesini ve sevkini yaptığı hastanın sonrasında kaybedilmesi üzerine 4 hasta yakını tarafından darp edilmiştir.
Ağustos 2023’te, Ankara’da mesleğini icra eden meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu bir hasta yakını tarafından kedisinin tedavisi sürecinde hayatını kaybetmesi üzerine görevi başında saldırıya uğramıştır.

Yaşanan süreç, biz veteriner hekimleri yıldırmış, bıktırmış ve artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Meslektaşlarımız büyük umutlarla başladıkları mesleklerini bırakmakta, özellikle genç meslektaşlarımız geleceklerini yurt dışında aramaktadırlar. Veteriner hekimler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda Sağlık Hizmetleri Sınıfında tanımlanmıştır, vakit kaybetmeden gereği yapılmalı, veteriner hekimliğin hangi alanında olursa olsun yaptıkları hizmetlerle kamu sağlığını koruyan tüm veteriner hekimler “Sağlıkta Şiddet Yasası” kapsamına alınmalıdır. Şiddeti oluşturan unsurlar ortadan kaldırılmalı, şiddet tavizsiz cezalandırılmalı, kanunlar ve bilimsel gerçekler önünde sağlık çalışanı olan veteriner hekimlere hakları iade edilmelidir.”