03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Tütün üreticileri miting düzenledi

Tütün üreticileri miting düzenledi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 21 Ocak 2023 Cumartesi - 18:17Güncelleme: 21 Ocak 2023 Cumartesi - 19:07
Tütün üreticileri miting düzenledi

Denizli’de tütün üreticileri düzenledikleri miting ile meydana indi. Kale ilçesindeki mitinge katılan binlerce üretici, 100 lira taban fiyat istedi. Mitinge CHP ve İYİ Parti milletvekilleri de katılarak üreticilere destek verdi.

Tütünün kilosunu 80 liraya mal ettiklerini, ancak tüccarın maliyetin altında 55 lira fiyat verdiğini söyleyen üreticilerin Kale’deki mitingine Denizli, Muğla, Manisa, Aydın ve Uşak’tan gelen 5 bin dolayında katılım oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da mitinge destek vermek üzere Kale’ye geldi.

Geçen yıl mayıs ayında boş sözleşmeye imza atmak zorunda bırakılan tütün üreticileri, alım öncesi verilen 55 liralık kilo fiyatına isyan etti. Hükümete seslenen üreticiler, tütünün kilo maliyetinin 80 lirayı bulduğunu belirterek, en az 100 lira fiyat istediklerini adile getirdi.

“PARA ONLARINSA TÜTÜN BİZİM”

Kaleli üretici Muttalip İbileme ürünlerini 100 liranın altında fiyatla teslim etmeyeceklerini söyleyerek, “Bizler yaz günü güneşin altında kavrulurken, milyon dolarlık yatlarına binip ülke ülke gezenlerin gönderdikleri temsilciler burada bizlerin yanında güneş gözlüklerini dahi çıkarmadı. Artık eylem zamanıdır. Yarın tütünü teslim zamanı geldiğinde fiyatını soracağız. Hala aynı fiyatta direnirlerse 100 liranın altında teslim etmeyeceğiz. Para onlarınsa tütün bizimdir, vermeyeceğiz. Kavruk yüzlü insanların şimdiye kadar ses çıkarmadığına bakmasınlar” dedi.

KARACA: ÜRETİCİYİ ŞİRKETLERE KURBAN ETMEYECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise, konuşmasında “Üreticileri şirketlere mahkum etmeyeceğiz. Mazot, gübre, ilaç, yevmiye, dönüm başı ödenen kiralar en az üç katına çıkmış ama tütüncünün ekmeğine bir kat zammı bile çok görmüşler. Tütünlerinizi mayıs sonuna kadar kesinlikle teslim etmeyin. Haziranda en az 100 liradan tütünlerinizi 6’lı masanın iktidarı alacak. Yetmeyecek tütününü fiyatını kim belirliyor? Şirket… Bunu yanık yüzlü, tütün kokulu, eli karton karası siz üreticiler bu fiyatı belirleyecek. Sizleri hiçbir şekilde bir şirketin iki dudağının arasına mahkûm etmeyeceğiz. Aynı zamanda sizin maliyetlerinizin de düşmesi lazım. Öncelikle mazotunuzdaki ÖTV, KDV kaldırılacak. Yatlarda vergisiz mazot varsa tütün üreticisi de vergisiz mazot kullanacak” diye konuştu.

Haberin DevamıReklam

  

ÖZTÜRK: SAHA ŞİRKETLERE KALDI

Tekel’in özelleştirilmesiyle sahanın şirketlere bırakıldığını söyleyen İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de “O şirketlerden başka tütününüzü alan olmayınca size de çok ucuz fiyata fiyat verdiler. Bugün sattığınız tütünün fiyatı ile sigaranın fiyatına bakın. Geçmişte Demirel döneminde bir kilo tütün bir karton uzun Samsun ediyordu. Bugün bir karton uzun samsun 320 lira hiç olmazsa yarısını verin. 160 lira olsun. Bir pakette 20 tane sigara var. 20 tane sigaranın üç tanesi sizin, dağıtıcının ve bakkalın… Geri kalan 17 tanesi kimin? Yüzde 83 vergi alınıyor. 17 sigara telini vergi olarak alacağına üç tanesine çiftçine destek olarak geri veremez misin? Yeni reji sistemini şirketler devam ettiriyor. Onları bitirmek için Tekel’i yeniden kurmalıyız ki piyasada fiyat regülasyonu sağlanabilsin” ifadelerini kullandı.

BAKIROĞLU: KOTA GETİRİP “ÜRETEMEZSİN” DEDİLER

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu da üreticinin artık açıklanan fiyatlara sevinemediğini kaydederek, geçmişte bir yıllık tütün parasıyla düğünler yapıldığını anımsattı. Bakırlıoğlu, “Önce tütüne kota getirip ‘üretemezsin’ dediler. Daha sonra yurt dışından gelen ürüne fon vardı, onu sıfırladılar” dedi.