Tecavüzle gündeme gelen yurt isim değiştirip açıldı – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Tecavüzle gündeme gelen yurt isim değiştirip...

Tecavüzle gündeme gelen yurt isim değiştirip açıldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 31 Mart 2022 Perşembe - 11:10Güncelleme: 31 Mart 2022 Perşembe - 11:27
Tecavüzle gündeme gelen yurt isim değiştirip açıldı

Denizli’nin Çivril ilçesinde üç yıl önce bir erkek öğrenciye tecavüz olayıyla gündeme gelen tarikat yurdunun isim değiştirip yeniden açıldığı ortaya çıktı.

• Cinsel istismar olayıyla gündeme gelen yurda mühür

Çivril’in Akpınar Mahallesi’nde bulunan ve 2019 yılında meydana gelen tecavüz olayının ardından kapatılan tarikat yurdunun yeniden faaliyete geçtiği bildirildi. Yurdun açılmasıyla ilgili Çivril İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Keskin’in “Bize gelen talimatlar doğrultusunda açılması gerekiyordu açılmıştır. Emir doğrultusunda açıldı” dediği kaydedildi.

TELE-1’den Betül Alanur Çelebi’nin haberine göre, 12 yaşında bir erkek öğrencinin tecavüze uğradığı iddiasının ardından kapatılan Süleymancılar yurdunun sessiz sedasız isim değiştirerek yeniden açıldı. Çelebi’ye konuşan yurt müdürü, “Şu an resmi olarak yurt açık. Sürekli denetime de uğruyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden de sık sık geliyorlar. Bir cemaate de bağlı değiliz. Hisar talebe yurdu olarak faal olarak devam ediyoruz. Bu sorumluların hepsi buradan götürüldü. Muhatabı ben değilim. Olayları da bilmiyorum” dedi.

“EMİR DOĞRULTUSUNDA AÇILDI”

Çivril İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Keskin de yurdun yeniden faaliyete geçmesiyle ilgili soruları şöyle yanıtladı:

YURT YENİDEN AÇILDI MI?
Keskin: O yurdun her şeyi değişti. İsmi de yönetimi değişti.

DENETLİYOR MUSUNUZ?
Keskin: Yurtlar bize bağlı olduğu için denetlemelerimiz oluyor.

SORUŞTURMA HANGİ AŞAMADA?
Keskin: Soruşturma yargı sürecinde. Belki de sonuçlanmıştır ben de bilmiyorum.

AÇILMA GEREKÇESİ NE?
Keskin: Bize gelen talimatlar doğrultusunda açılması gerekiyordu açılmıştır. Emir doğrultusunda açıldı. Biz kendi kafamıza göre açmıyoruz.

Haberin DevamıReklam
KİM TALİMAT VERDİ?
Keskin: Üst makamlardan açılması için emir geldi.

CEMAAT YURDU MU?
Cemaat yurdu olduğunu nereden bileyim? Yurtları biz denetliyoruz, eksiklikleri varsa cezai işlem uyguluyoruz, ama ben nereden bileyim şimdi nereye bağlı olup olmadığını.

KAÇ ÖĞRENCİ VAR?
Öğrenci sayısına dair net bir şey diyemem. Sürekli sirkülasyon halinde. Şu an 15-20 kişi olabilir.

OLAY

Akpınar Mahallesi’nde bulunan Süleymancılar tarikatına ait Kervansaray Erkek Öğrenci Yurdu’nda 2019 yılında 12 yaşındaki bir öğrenciye belletmen E.T.’nın defalarca tecavüz ettiği iddia edilmişti. Olayın ardından E.T. gözaltına alındı, yurt müdürü M.Ç. hakkında da soruşturma başlatıldı.

Olayın ardından çocuğun okuduğu okul yönetimi savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık, soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) Cumhuriyet Savcısı, psikolog ve avukat eşliğinde çocuğun ifadesine başvurdu. Denizli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı.

İstismar iddiasıyla ilgili Valilik de yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Denizli’nin Çivril İlçesinde özel bir yurtta kalan 12 yaşındaki erkek öğrenciye, yurdun belletmeni tarafından cinsel istismar edildiği yönündeki haberlere ilişkin olarak kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi adına aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu haberlerde yer alan olay ile ilgili başlatılan ‘Çocuğun cinsel istismarı’ soruşturmasında mağdur çocuk M.S., Denizli Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim edilmiştir. İddia edilen konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir” denildi.

Süleymancılara ait tarikat yurdunun başlatılan soruşturma kapsamında, kapatılmasına karar verildi. Yurt da mühürlendi.