Sıcaklar kar kuyularını boşalttı – D20Haber
24.07.2024, Çarşamba
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Sıcaklar kar kuyularını boşalttı

Sıcaklar kar kuyularını boşalttı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 10 Eylül 2023 Pazar - 14:19Güncelleme: 10 Eylül 2023 Pazar - 14:20
Sıcaklar kar kuyularını boşalttı

Denizli’de bu yıl 40 derece dolanda seyreden hava sıcaklıkları, yaz aylarının vazgeçilmezi olan kar tüketimini artırdı. Fazla talep nedeniyle kar kuyuları erken boşaldı.

Eyyam-ı bahur, çöl sıcakları derken Denizlililer bu yaz deyim yerindeyse kavruldu. Haftalarca 40 derece dolayında seyreden, bazı günler 43-44 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığı nedeniyle serinlemek için çeşitli yöntemler denendi. Bunlardan birisi de kar ve karlı şurup oldu.

İlin yoğun kar yağışı görülen coğrafi bölgesinden olan Nikfer Bozdağ’da depolanan karlar da tüketime sunuldu. Özel kuyular oluşturularak depolan karlara yaz aylarında talep hayli fazla oldu. Bu nedenle de bazı kuyularda depolanan karların sonuna gelindi.

Nikfer’deki Bozdağ’da kar kuyusu bulunan Yusuf Deymeci, “Kışın kuyularda depoladığımız doğal karlar vişne, nar suyu ve pekmez kullanılarak karlamaya dönüştürülüp müşteriye sunuluyor. Bu yaz havalar aşırı sıcak gitti. İnsanlar aşırı sıcak günler nedeniyle zor günler geçirdi. Sıcaktan biraz olsun uzaklaşmak isteyenler, serinlemek isteyenler doğal kara daha çok ilgi gösterdi. Yoğun talebe yetişebilmek için kışın kuyularda depoladığımız doğal karları geçe gündüz çıkarttık, müşterilere gönderdik. Bizim açımızdan yoğun tempolu bir yaz sezonu oldu. Kışın depoladığımız karlar bitme noktasına geldi” dedi.

DENİZLİ (İHA)