Süleyman Dede, 10 yıldır arsasında salep yetiştiriyor – D20Haber
19.07.2024, Cuma
27 °C / 41 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Süleyman Dede, 10 yıldır arsasında salep...

Süleyman Dede, 10 yıldır arsasında salep yetiştiriyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Temmuz 2023 Perşembe - 14:02Güncelleme: 6 Temmuz 2023 Perşembe - 20:08
Süleyman Dede, 10 yıldır arsasında salep yetiştiriyor

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde, 75 yaşındaki Süleyman Yüksel, evinin yanındaki arsada salep yetiştiriciliği yapıyor.

İlçenin Sümer Mahallesi’nde ikamet eden Süleyman Yüksel, evinin yanındaki 500 metrekarelik arsada 10 yıl önce salep yetiştirmeye başladı. Deneme yanılma yöntemiyle en iyi sonucu elde etmeye çalıştığını anlatan Yüksel, 50 bin lira harcama sonunda beş farklı türde salep üretimi gerçekleştirdiğini, 500 metrekareden bu yıl 15 kilograma yakın ürün elde ettiğini söyledi.

 

Salep üretimi yapmak isteyenlerle bilgi paylaşımı da yapan Yüksel, özel hazırlanacak toprak içinde salebin susuz da üretilebileceğini, kendisinin Arılı, Selepiyas, Barleya, Santamariya ve Kum salebi üretmeyi başardığını kaydetti.

Salep fidan yumrusu kilogramının 750 lira, katkısız toz salebin kilogramının 5 bin liradan satıldığını ifade eden Yüksel, “Salep benim çocukluğumdan beri bildiğim bir üründü. Son zamanlarda iyice merakım sardı ve 10 yıldan beri üretim için çalışma yapıyorum. Evimin bahçesinde 100 metrekarelik alanda ürettiğim salepleri hasat ettim. Önemli olan sağlıklı ve iri yumru elde etmekti. İri salep yumruları hemen çoğalmaya başlarken, küçük yumrular kendisini besliyor. Bu işi yapacak olanlar adedi çok diye küçüğe değil, büyüğe yönelerek alması gerekir” dedi.

Haberin DevamıReklam
Salebin faydalarına da değinen Yüksel, “Hastalıklar karşı doğal bir koruyu olan salep, abartılmadan tüketildiğinde sağlığa birçok faydası bulanmaktadır. Soğuk havalarda severek tüketilen ve tüketildiği anda ısınmayı sağlayan sap aynı zamanda solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini arttırmaktadır. Özellikle kış aylarında içildiğinde grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Göğsü yumuşatır. Soğuk havalarda içildiğinde vücut sıcaklığını arttırır. Doyurucudur, enerjiyi verir ve daha zinde tutar. İçerdiği kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek hastalıklara karşı korur. Zihni canlı ve dinç tutar. Bronşit gibi hastalıklardan kaynaklanan öksürüğü keser ve boğazı yumuşatır. Hafızayı güçlendirir” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)