Patlama meydana gelen jeotermal bölgesinde kaçak sondaj iddiası – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Patlama meydana gelen jeotermal bölgesinde kaçak...

Patlama meydana gelen jeotermal bölgesinde kaçak sondaj iddiası

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 3 Mayıs 2024 Cuma - 17:30Güncelleme: 3 Mayıs 2024 Cuma - 17:30
Patlama meydana gelen jeotermal bölgesinde kaçak sondaj iddiası

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde, patlamaların devam ettiği jeotermal bölgesindeki sondajın kaçak olduğu yönündeki iddiaların araştırılması için Büyük Menderes İnisiyatifi tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçe verildi.

• TIKLAYIN | Jeotermal borusu patladı, sıcak su metrelerce yükseldi

• TIKLAYIN | Patlamalar 4 gündür devam ediyor

İlçeye bağlı Sakarya Mahallesi Yeni Babadağ Yolu Caddesi’nde jeotermal tesis kurulması için başlanan sondaj çalışması sırasında meydana gelen patlamalar devam ederken, Büyük Menderes İnisiyatifi konuyla ilgili olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne dilekçe verdi.

Sondajın kaçak yapıldığı yönünde iddiaların olduğu belirtilen dilekçede şöyle denildi:

Haberin DevamıReklam
“Patlama nedeniyle ortaya çıkan sızıntı; ağır metaller ve yüksek düzeyde hidrojen sülfür gazı içermektedir. Hidrojen Sülfür gazına yüksek düzeyde maruz kalındığında, söz konusu gazın insanlar ve doğadaki canlılar üzerinde öldürücü etkisi de bilinmektedir.

Patlama sonrası bölgede oluşan sızıntının bölgedeki tarım alanlarını tehlikeye soktuğu, halk sağlığını olumsuz etkileyeceği ortadadır. İlgili sondajı yürüten şirket tarafından bölgede kaçak olarak faaliyet yürütüldüğü, ilgili izinlerinin mevcut olmadığı bilgisi çevre halkı tarafından ileri sürülmektedir.

Halk sağlığı ve ekoloji açısından son derece önemli ve vahim olan bu durum için gerekli önlemlerin alınmasını, bilgi edinme kanunu çerçevesinde olaya sebep olan sondaj işlemini yapan şirket ve ilgili izinlerle ilişkin tarafımıza bilgilendirme yapılmasını, varsa ilgili izinlerin iptal edilmesini ve bölgedeki gelişmelerin kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılması hususu konusunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.”