Muhtar ormanda yangın nöbeti tutuyor – D20Haber
16.07.2024, Salı
25 °C / 39 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Muhtar ormanda yangın nöbeti tutuyor

Muhtar ormanda yangın nöbeti tutuyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 7 Temmuz 2024 Pazar - 12:14Güncelleme: 7 Temmuz 2024 Pazar - 12:15
Muhtar ormanda yangın nöbeti tutuyor

Denizli'de orman gönüllüsü mahalle muhtarı, son günlerde artan orman yangınlarına karşı gece saatlerinde devriyeye çıkıyor. Ormanlık alanda adeta nöbet tutan Muhtar İbrahim Çoban, vatandaşlara uyarılarda bulunuyor.

Pamukkale ilçesine bağlı Gökpınar Mahallesi’nin muhtarı İbrahim Çoban, geçtiğimiz yıllarda orman gönüllüsü oldu. Çoban, gündüzleri muhtarlık işleri ile uğraşırken, geceleri ise mahallesindeki orman sahasında yangınlara karşı devriye geziyor.

Çoban, muhtemel yangınlara karşı da mahalle sakinlerinden müdahale timi oluşturdu. Herhangi bir yangın durumunda bölgeye sevk edilecek ekiplerden önce mahalle sakinleri hazır da bekleyen su tankeri ile yangına müdahale edecek.

“YANGINLAR ARTTI, VATANDAŞLARIMIZ DAHA DİKKATLİ OLMALI”

Sıcaklığın artması ve kuraklık nedeniyle orman yangını sayısında artış yaşandığına dikkati çeken Çoban, “Biz vatandaşlarımızı uyarıyoruz. Valiliğin aldığı kararlar doğrultusunda ormanlık alanın girişinin yasak olduğunu, mangal yakmamaları konusunda, yerlere çöp atmamaları konusunda, sigara izmaritlerini iyi söndürmeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Tüm vatandaşlara duyarlılığa davet ediyorum. Çöplerini ormanda bırakmasınlar. Bu dönemde yangınlar arttı. En son Babadağ Mollaahmet Mahallesi’nde yangın çıktı. Buraların da öyle olamaması için uğraşıyoruz. İnşallah vatandaşlar duyarlı olur. Tüm muhtarlarımıza da çağrımdır, herkes bölgesinde tim oluştursun, ormanları gezsin, vatandaşları uyarsın” dedi.

Haberin DevamıReklam
“GERÇEK VATANSEVERLİK BU”

Mahalle sakinlerinden Yaşar Güney ise, mahalle muhtarı Çoban’ı desteklediklerini ve bu davranışının gerçek vatanseverlik olduğunu söyledi. Güney, “Kendi özel arabasıyla gelip oradaki vatandaşları orman gönüllüsü olarak uyarması, girişi yasak olan ormanda oturan vatandaşları kaldırmaları çok güzel bir şey. Gerçek vatanseverlik bu. Kendi mazot paranla, kendi arabanla bu görevi, bu işi yapıyorsa başımızın üstünde yeri var. Bizim evlerimiz ormanın içinde. Buradaki bağlantı yolu orman olarak geçiyor. Bir kapı yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Buradaki yangın riski inşallah böylelikle bitecek. Buralar şu an çıra gibi her an yangın çıkabilir. İnşallah böylelikle bunun tedbirini almış olacağız” diye konuştu.

DENİZLİ (İHA)