Milli parklar ve tabiat alanı doğal yaşama ev sahipliği yapıyor – D20Haber
30.11.2023, Perşembe
12 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Milli parklar ve tabiat alanı doğal...

Milli parklar ve tabiat alanı doğal yaşama ev sahipliği yapıyor

A- A+
Veli Yunus Ünal / D20HABER
Yayınlanma: 2 Ekim 2023 Pazartesi - 09:43Güncelleme: 2 Ekim 2023 Pazartesi - 09:47
Milli parklar ve tabiat alanı doğal yaşama ev sahipliği yapıyor

Denizli, 6 farklı milli park ve tabiat alanına ev sahipliği yaparken, bu alanlar kızıl geyikten Anadolu’ya özgü dağ kurbağalarından olan endemik Tavas Kurbağası’na kadar farklı canlı türünü barındırıyor.

Denizli’de, Tarım ve Orman Bakanlığının koruması altında bulunan 6 farklı milli park ve tabiat alanı bulunuyor.

ÇAKIROLUK TABİATI KORUMA ALANI’NDA TAVAS KURBAĞASI

Çeşitli ekoturizm faaliyetlerine olanak sağlayan sahalardan biri olan Çakıroluk Tabiatı Koruma Alanı, Tavas ilçesinde 9,16 hektarlık alanı kapsıyor. 2020 yılında Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen Çakıroluk, biyolojik çeşitlilik bakımdan zengin olmasının yanı sıra Anadolu’ya özgü dağ kurbağalarından olan endemik Tavas Kurbağası’nın da (Rana tavasensis) yaşam alanı olarak biliniyor.

SULAK ALANLARDA YAŞAM

Haberin DevamıReklam
Acıgöl Sulak Alanı ise flamingo, leylek, kızkuşu, balıkçıl ve benzeri 180 civarında kuş türüne ev sahipliği yaparken, göçmen kuşları da ağırlıyor. Acıgöl Sulak Alanı, kılıçgaga, akça cılıbıt, mahmuzlu kızkuşu ve gülen sumru popülasyonlarıyla önemli kuş alanlarından biri.

Çivril ilçesinde bulunan Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası da nesli tehlike altında ve korumaya alınan Kızıl Geyiğin yaşam alanı.

Çardak Beylerli Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda sazan balıkları bulunurken, Honaz Dağı Milli Parkı da arkeolojik, jeolojik ve doğal değerleri ile dikkat çekiyor.

Yine Çivril ilçesinde yer alan Işıklı Gökgöl Ulusal Öneme Haiz Sulak Alanı ise kuş gözlemciliği ve sportif olta balıkçılığı yapanlar için önemli bir destinasyon olarak göze çarpıyor.