Tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldü, ilçede anons yapıldı – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldü, ilçede...

Tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldü, ilçede anons yapıldı

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 2 Mart 2023 Perşembe - 09:25Güncelleme: 2 Mart 2023 Perşembe - 09:56
Tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldü, ilçede anons yapıldı

Denizli’nin Honaz ilçesindeki bir tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldü. Alınan numunelerin pozitif çıkmasının ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, mahallelerde kanatlı hayvanların kümeslerden çıkarılmaması anonsu yaptırdı.

Honaz’da bulunan ve önemli bir markanın üretimini yapan tavuk çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bilgisi alındı. Bunun üzerine tavuk çiftliğine giden Honaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri örnek aldı.

Laboratuvar testlerinin sonucu alındı ve çiftlikteki tavuklarda kuş gribi virüsüne rastlandı.

Bunun üzerine tesis karantinaya alınan tesisteki tavukların itlafına başlandığı öğrenildi.

UYARI ANONSLARI

Öte yandan, Honaz İlçe Tarım Müdürlüğü, mahalle muhtarlıklarına yazı göndererek, kuş gribine karşı dikkatli olunması için anons yaptırdı. Anons metninde şu ifadelere yer verildi:

Haberin DevamıReklam
“İlçemiz merkez ve köylerinde coğrafi konum gereği kuş gribine (tavuk vebası) karşı riski azaltmak için avcıların yaban av hayvanlarıyla temas etmemeleri, köy tipi kanatlı hayvan yetiştiren üreticilerimizin kanatlı hayvanlarını kümeslerinden çıkartmamaları, yaban hayatından diğer kuşlarla temaslarını önleyici tedbir almaları ve kümeslerinde ölüm olduğunda Honaz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne acil olarak bildirmeleri ilan olunur.”