09.08.2022, Salı
23 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Büyük Menderes’te susuzluktan balıklar öldü

Büyük Menderes’te susuzluktan balıklar öldü

Haber Merkezi - 5 Ağustos 2022 Cuma - 09:36 Büyük Menderes’te susuzluktan balıklar öldü

Denizli’nin Çal ilçesinden geçen Büyük Menderes Nehri kurudu. Su akmayan nehirdeki problemin, kuraklığın yanı sıra Işıklı Gölü’nden su verilmemesinden kaynaklandığı bildirilirken, susuzluk nedeniyle başta balıklar olmak üzere diğer canlılar öldü.

A- A+

Geçtiği ovaların can suyu olan, çeşitli canlı türlerine ev sahipliği yapan Büyük Menderes Nehri, son yıllarda otomatiğe bağlanmış gibi yaz aylarında kuruyor. Kirlilik ve kuraklığın pençesindeki nehir, bu yıl da susuz. Bir zamanlar gürül gürül olan nehirde su kalmadı.

Yaşanan dram cep telefonu kamerasıyla çekilen görüntülerden daha iyi anlaşılıyor. Konuya duyarlılık gösteren Süleyman Yayan, başta balıklar olmak üzere nehirde yaşayan canlıların öldüğünü belirterek, yaşanan olumsuzluğun giderilmesi için yetkilileri göreve davet etti.

Haberin DevamıReklam

Çal’ın Aşağıseyit Mahallesi Köprübaşı mevkisinden çektiği görüntüleri D20HABER.COM’a ulaştıran Yayan, “Çivril Işıklı Baraj Gölü’nden Mayıs-2022’den beri 3 aydır Büyük Menderes yatağına su verilmiyor. Tüm bitkiler ve canlılar yok oldu. Video, 8 asırdır devam eden Sudan Koyun Geçirme Yarışması’nın yapıldığı yerde, Aşağıseyit Mahallesi’nde çekilmiştir. Lütfen çok önemli, doğal ekosistem katlediliyor. Sesimizi duyun” çağrısında bulundu.

Yayan, Işıklı Gölü’nden Büyük Menderes’e verilmeyen suyun Çal, Baklan ve Çivril ovaları sulama kanallarına aktarıldığını söyledi.