Kağıt fabrikası bölgedeki 15,5 metre yüksekliğin 25 metreye çıkarılmasını istedi – D20Haber
29.05.2024, Çarşamba
15 °C / 29 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Kağıt fabrikası bölgedeki 15,5 metre yüksekliğin...

Kağıt fabrikası bölgedeki 15,5 metre yüksekliğin 25 metreye çıkarılmasını istedi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Şubat 2023 Pazartesi - 08:41Güncelleme: 27 Şubat 2023 Pazartesi - 11:29
Kağıt fabrikası bölgedeki 15,5 metre yüksekliğin 25 metreye çıkarılmasını istedi

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde, kağıt üretimi yapan fabrikaya 25 metre yüksekliğinde kule kurulacak. Fabrikadaki arıtma tesisinin arıtma kapasitesini artıracağı savunulan kule için imar planı değişikliği talep edilirken, bu yüksekliğin Ankara karayolunda silüeti bozabileceği endişesi dile getiriliyor.

İlçenin Akhan Mahallesi’nde üretim yapan Hamburger Turkey Kağıt Üretim ve Ticaret Limited Şirketi, fabrika sahası içinde yer alan 365 ada, 3 nolu parselde arıtma tesisi için yüksek kule kuracak. Bunun için 15,5 metre olan yüksekliğin 25 metre olarak uygulanması talebiyle proje hazırlattı ve Pamukkale Belediyesinden 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebinde bulundu.

ÇEVRE ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ ONAY VERDİ

Şirket, anaerobik patenli IC reaktörün devreye alınması için ilk başvuruyu Denizli Valiliğine yaptı. Revizyon atık su arıtma tesisi projesi onayı için yapılan başvuruya Çevre Şehircilik ve İklim Müdürlüğü, “Projeyi hazırlayan, inşaatını veya işletmesini yapanların kendi konuları ile ilgili hususlarda sorumlu olmaları şartıyla projenin onaylanması uygun görülmüştür” yanıtını verdi.

PAMUKKALE BELEDİYE MECLİSİNİN GÜNDEMİNDE

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden olur alan şirket, 25 metre yüksekliğindeki arıtma tesisi kulesini dikebilmek için 1/1000 ölçekli uygulama imar planında değişiklik yapılması istemiyle Pamukkale Belediyesine başvuruda bulundu.

Pamukkale Belediye Meclisinin şubat ayı toplantısına plan değişikliği talebi sunuldu. Pamukkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünün yazısı, incelenmek üzere komisyona havale edildi. Komisyonun önümüzdeki hafta fabrika sahasında yapacağı ardından imar planı değişikliği talebinin mart ayı toplantısında ele alınması bekleniyor.

SİLÜETİ BOZACAK ENDİŞESİ

Ankara karayoluna cephesi olan fabrikaya ait alanda yapımı planlanan 25 metrelik kulenin silüeti bozup bozmayacağı tartışılıyor. Talebin kabulü durumunda bölgede halen 15,5 metre olan yükseklikte önemli bir artış yapılacağı, bunun da silüetle ilgili sıkıntı yaratacağı, aynı zamanda emsal oluşturabileceği ifade ediliyor.

ŞİRKET NE DİYOR?

Hamburger Turkey Kağıt Üretim ve Ticaret Limited Şirketi, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği talebinde özetle şu görüşleri dile getiriyor:

Haberin DevamıReklam
“Söz konusu 365 ada 3 nolu sanayi tesis alanı olarak planlı parsel içerisinde bulunan kağıt üretim fabrikası mevcut durumda çalışmaktadır. Günümüz kağıt üretim endüstrisi içinde bulunan arıtma tesislerinin çalışma kapasitesi ve standartları gereği, yüksekliği ve arıtma kapasitesi artan IC reaktörlü anaerobik proseslerin kullanımı zorunlu hale gelmiştir.

Modernizasyon ile mevcut atık su arıtma tesisinde daha az enerji kullanılması, daha az atık çamur üretilmesi, arıtma tesisinden çıkacak yüksek kalitedeki deşarj suyunun tekrar üretimde geri kullanılması amaçlanmaktadır.

Kullanacağımız anaerobik patenli IC reaktörün (kule) dünyada toplam 1100 den fazla uygulaması olup, bunun yaklaşık 250 adeti bizimle aynı sektör olan kağıt-karton sektöründedir. Proje ile Türkiye’de aynı IC reaktör ile atık suyu arıtıp tekrar kullanacak olan sekizinci tesis devreye alınacaktır.

Arıtma tesisine ilave yapılacak yapılardan 5,7m çapındaki tankın yüksekliğinin onaylı uygulama imar planındaki yençok 15.5 metreden yüksek olması sebebiyle arıtma tesisi revizyon projesi kapsamında sadece bahsi geçen tank özelinde yeni yükseklik belirlenmesi gerekmektedir.

1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği ile 59 bin 747 m² büyüklüğündeki, 365 ada, 3 nolu parselde, arıtma tesis revizyonunun ihtiyacına yönelik teknolojik gereksinimlere göre yapılacak 1 adet 5,7 metre çapında tank için yençok 25 metreyi geçemez şeklinde plan notu eklenmiştir.”

NÜFUS VE YAPI YOĞUNLUĞU

Başvuruda, söz konusu 365 ada, 3 nolu parselin etrafında park ve sanayi alanlarının bulunduğu, çevresindeki yapılaşmanın kısmen tamamlandığı, tesisin sınırları içerisinde yer aldığı Akhan Mahallesi’nin 5 bin 868 nüfusa sahip olduğu da kaydedildi.