06.07.2022, Çarşamba
22 °C / 38 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yüksek faturaya çözümü ısınma bedeliyle buldu

Yüksek faturaya çözümü ısınma bedeliyle buldu

Haber Merkezi - 1 Şubat 2022 Salı - 16:05 Yüksek faturaya çözümü ısınma bedeliyle buldu

Denizli’de yükselen elektrik faturası karşısında çaresiz kalan çay ocağı işletmecisi, çareyi “ısınmak istiyorum” talebinde bulunan müşteriden ücret almakta buldu. Masaya montajlı ısıtıcıyı yaktıran müşteri “ısınma bedeli” ödüyor.

A- A+

Yeni yılla birlikte elektriğe gelen yüksek orandaki zammın ardından ilk faturalar abonelere ulaştı. Faturayı okuyan esnafın gözleri faltaşı gibi açılırken, “bu ne?” diye sormadan edemediler. Faturayı düşürmenin yolunu arayan işletmeciler, elektrik cihazların fişini birer birer çekmekte buldu.

MÜŞTERİDEN ISINMA BEDELİ TALEP EDİYOR

Altıntop Mahallesi’nde çay ocağı işleten Murat Solak ise, müşterilerinden ısınma bedeli talep ediyor. Çay ocağında masalara montajlı elektrikli ısıtıcılar kullanan Solak, “İki saat oturan müşterilerimden ayrıca 5 lira ısınma bedeli talep ediyorum. Sobayı çalıştırdıklarında böyle bir uygulama olduğunu söylüyorum. Çoğunlukla hak veriyorlar. Şu ana kadar bir tepki almadım” dedi.

4 BİN TL ELEKTRİK FATURASI

Haberin DevamıReklam

Son dönemde maliyetlerin çok arttığını söyleyen Solak, “20 metrekare dükkana 4 bin lira elektrik faturası ödüyorum. Işıkları açmaya korkuyorum. Yüksek gelmesin diye açmıyorum. Çaya şekere zam geldi. Yıl başında dükkan kiralarına zam geldi. Üstüne bir de elektrik zammı olunca ayakta kalma şansımız kalmadı. Bunu mecburen müşteriye yansıtıyoruz. Ben ürünlere zam yapmak yerine sadece sobayı kullanan müşterilerimden ayrıca ücret talep ediyorum. Bir çok işletme ürünlerine zam yaptı” diye konuştu.

VATANDAŞLAR HAK VERDİ

Solak’ın uygulamasına vatandaşlar da hak verdi. Sezgin Kaya, “Ben de esnafım. Dükkan kirası öder gibi elektrik faturası ödüyoruz. Esnaf arkadaşa hak veriyorum. Hayat çok pahalı. Esnafın da ayakta kalması lazım. Biz de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız” ifadelerini kullandı.

Emre Aktan ise, “Esnafa hak veriyoruz. Bu esnaftan biz vatandaşlara kadar uzanan bir sorun. Biz de 12 saat çalışıyoruz, evde durmuyoruz. Buna rağmen elektrik faturamız iki katı fazla geldi. Evde durmadığımız halde 385 lira fatura geldi. Hayat pahalılaştı her şeyin fiyatı arttı” dedi.