Emniyetten kış lastiği uyarısı – D20Haber
21.04.2024, Pazar
9 °C / 26 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Emniyetten kış lastiği uyarısı

Emniyetten kış lastiği uyarısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 29 Kasım 2022 Salı - 15:48Güncelleme: 29 Kasım 2022 Salı - 15:48
Emniyetten kış lastiği uyarısı

Denizli Emniyet Müdürlüğü, tüm ticari araçlarda kış lastiği takılması uygulamasının 1 Aralık Perşembe günü başlayacağı uyarısında bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında tüm ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu bulunuyor. Özel otomobiller için ise yasal zorunluluk olmasa da kış lastiği kullanımı öneriliyor.

İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can, mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacı ile alınan önlemler sıralandı. Açıklama şöyle:

● İl sınırları içerisinde yük ve yolcu nakli yapan araçların tamamı 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takacaktır.

● Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; yolcu ve yük taşımacılığı yapan kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

● Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçer.

● Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz.

● Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz.

● Kamyonet olarak tescil edilmiş, ancak özel olarak kullanılan “doblo” türü araçlarda kış lastiği zorunlu değildir.

● Hava sıcaklığın 7 °C nin altına düştüğü durumlarda vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından diğer araçlar için zorunlu olmamakla beraber Kış Lastiği kullanımı tavsiye edilir.

PARA CEZASI VAR

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2022 yılı için bin 152 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2023 itibarıyla güncellenecek.