Emekliye 5 bin TL desteğin başvuruları 20 Mayıs’ta başlıyor – D20Haber
25.06.2024, Salı
23 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Emekliye 5 bin TL desteğin başvuruları...

Emekliye 5 bin TL desteğin başvuruları 20 Mayıs’ta başlıyor

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 18 Mayıs 2024 Cumartesi - 10:35Güncelleme: 18 Mayıs 2024 Cumartesi - 10:36
Emekliye 5 bin TL desteğin başvuruları 20 Mayıs’ta başlıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesinin (DBB), emeklilere sağlayacağı 5 bin liralık desteğe ilişkin başvuruların 20 Mayıs Pazartesi günü başlayacağı açıklanırken, kent merkesinde 8 başvuru merkezi oluşturulduğu bildirildi. Başvuruda aranan şartlar da tek tek sıralandı.

DBB Meclisinde kabul edilen emeklilere 5 bin lira verilmesiyle ilgili kararın ardından, bu destekten kimlerin yararlanacağı, başvuru şartları, başvuruların nereden ve nasıl yapılacağı belli oldu.

Buna göre, emeklilere verilecek 5 bin liralık yardıma ilişkin başvurular 20 Mayıs Pazartesi günü başlayacak. Sosyal yardım kriterlerini taşıyan emekliler, başvurularını Denizli Büyükşehir Belediyesinin internet sitesiwww.denizli.bel.tr veya kent merkezinde belirlenen 8 ayrı noktada yapabilecek. 17 ilçedeki başvurular ise DESKİ birimleri üzerinden alınacak.

BAŞVURU YAPILACAK NOKTALAR

Kent merkezindeki başvuru yerleri DESKİ Genel Müdürlüğü, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’ndaki Spor Salonu, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi, Anafartalar Kapalı Yüzme Havuzu, Sevindik Sosyal Etkinlik Merkezi, Kayıhan Kapalı Yüzme Havuzu, Çakmak-Karahasanlı Kapalı Yüzme Havuzu, Mehmet Akif Ersoy Sosyal Etkinlik Merkezi olarak açıklandı.

Başvurular, belirtilen noktalardan mesai saatleri içerisinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile yapılacak.

ÖDEMELER HOROZ KART İLE

DBB Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, yardımla ilgili açıklamasında, derman belediyecilik anlayışıyla Denizli halkına en iyi ve en güzel hizmeti sunmak için çalıştıklarını söyledi.

Bütçeyi en iyi şekilde değerlendirerek, daha çok sosyal yardım yapmaya gayret ettiklerini belirten Çavuşoğlu, “Ülkemizdeki pahalılığa karşı insanca yaşamaya çalışan emeklilerimizin maddi zorluklar ile nasıl mücadele ettiğini biliyoruz. Maalesef emeklilerimiz feryat ediyor, geçinemiyor, ne torunlarına bir hediye alabiliyor ne de çocuklarının yüzünü güldürebiliyor. Söz verdiğimiz gibi, aylık 10 bin TL maaşla yoksulluğa, yokluğa, sefalete mahkum edilen emeklilerimize bütçemiz doğrultusunda 5 bin TL destek veriyoruz” dedi.

Haberin DevamıReklam
Emeklilere 5 bin liralık yardımın “bir elin verdiğini diğer el görmeyecek” hedefiyle hayata geçirileceğini kaydeden Çavuşoğlu, ödemelerin “Horoz Kart” ile yapılacağını bildirdi.

BAŞVURU ŞARTLARI

Emeklilere yapılacak 5 bin TL yardımda aranan şartları ise şöyle:

– 1 Nisan 2024 tarihi ve öncesinde, 60 yaş ve üzerinde olması,

– 1 Nisan 2024 tarihinden 6 ay öncesinde, Denizli il sınırları içerisinde kesintisiz ikamet etmesi,

– Başvuru sahibi ve eşinin en fazla aylık 10.000 TL geliri olması,

– Başvuru sahibi ve eşinin aktif çalışan ve vergi mükellefi olmaması,

– Hanede yaşayan tüm bireylere ait hiçbir tapu kaydının olmaması,

– Başvuru sahibi ve eşine ait 2019 model (5yaş) ve üstü binek /iş makinesi (traktör vs) /ticari araç kaydının bulunmaması, var ise 2019 model altı en fazla bir araç kaydının bulunması,

– Hanede yaşayan bireylerin banka hesaplarında en fazla 100.000 TL varlığının bulunması,

1 Nisan 2024 ve öncesinde 60 yaş ve üzerindeki yaşlı aylığı ve engelli aylığı yardımlarından faydalanan vatandaşlar da başvuru yapabilecek.