27.03.2023, Pazartesi
9 °C / 25 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Çürük bina yıkılsın kararına rağmen yıkılamıyor

Çürük bina yıkılsın kararına rağmen yıkılamıyor

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 22 Şubat 2023 Çarşamba - 18:45Güncelleme: 22 Şubat 2023 Çarşamba - 20:00
Çürük bina yıkılsın kararına rağmen yıkılamıyor

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğünün eski hizmet binası, verilen “çürük raporu” ve yıkım kararına rağmen aylardır yıkılamıyor. Nedeni de binanın altında elektrik dağıtım şirketine ait trafonun bulunması. ADM, trafosunu taşımadığı için bina da yıkılamıyor. Bu da hemen yakınındaki okulun öğrencilerini olası bir depremde tehlikeyle karşı karşıya bırakıyor.

Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü için Sırakapılar Mahallesi Saltak Caddesi’nde yıllar önce 7 katlı hizmet binası yaptırıldı. Ancak, 2019 yılında Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünün yaptığı incelemede yapının depreme dayanıksız olduğu belirlendi.

ÇÜRÜK RAPORU VERİLDİ, BİNA BOŞALTILDI

Çürük raporu verilen bina 2019 yılında boşaltıldı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi 29 Ekim Bulvarı’nda yaptırılan yeni hizmet binasına taşındı.

BAKANLIK “YIKILSIN” DEDİ AMA YIKILAMIYOR

Haberin DevamıReklam

Depreme dayanıksız olduğu belirlenen binanın yıkımı gündeme geldi. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığına yazı yazıldı. Yıkım için bakanlıktan karar çıktı, geçen yıl temmuz ayında da valilik oluru alındı.

Ancak bu aşamada yıllar önce binanın bodrumuna konulan ve Sırakapılar Mahallesi ile çevresini besleyen trafonun taşınması gündeme geldi. ADM’ye 4 defa yazı yazılmasına rağmen her defasında yeni trafo binası için yer bulunamadığı yanıtı verildi.

ÖĞRENCİLER TEHLİKEDE

Çürük olduğu halde yıkılamayan eski Milli Eğitim Müdürlüğü binasının olası bir depremde çökmesi durumunda bahçesindeki Arif Yalınkaya İlkokulu öğrencilerini tehlikeyle karşı karşıya bırakacağı belirtiliyor. Veliler, yapının bir an önce yıkılmasını istedi.