Denizli’de bulunan mantar türüne Pamukkale ismi verildi – D20Haber
18.07.2024, Perşembe
27 °C / 40 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli’de bulunan mantar türüne Pamukkale ismi...

Denizli’de bulunan mantar türüne Pamukkale ismi verildi

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Eylül 2023 Cuma - 12:46Güncelleme: 15 Eylül 2023 Cuma - 12:46
Denizli’de bulunan mantar türüne Pamukkale ismi verildi

Denizli’de saha çalışmaları yapan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Atabey Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç Dr Oğuzhan Kaygusuz, yeni bulunan mantar türüne “Pamukkale” ismini verildiğini bildirdi.

Denizli bölgesinde 2009 yılından bu yana mantar türleri araştırması yapan Doç Dr Oğuzhan Kaygusuz, 2017-2023 dönemindeki çalışmalarında 3 önemli keşfe imza attı. Doç Dr Kaygusuz, 2022 yılında Pluteus Mediterraneus (Zeytin Mantarı) ile Lepiota Cremea (Anadolu Pullu Mantarı) ismi verilen iki mantar türünü keşfetti.

 

Doç Dr Kaygusuz, bu yıl ise Pamukkale ilçesinin Bağbaşı bölgesinde yürüttüğü saha araştırmaları sırasında bir mantar türünü daha keşfetti. Bu mantar Türk, Alman ve Danimarkalı bilim adamlarının ortak DNA incelemesinin ardından, bilim dünyasına “Pseudosperma Pamukkalense” (Pamukkale Mantarı)” ismi ile tanıtıldı.

Denizli’nin zengin bir mantar popülasyonuna sahip olduğuna dikkati çeken Doç Dr Kaygusuz, “Faklı iklim tiplerine ev sahipliği yapan Denizli’nin yaklaşık yüzde 51’i ormanlık alanlarla kaplıdır ve yörede pek çok endemik bitki de yetişmektedir. Benzer bir şekilde Denizli yöresi mantarlar açısından da oldukça zengindir. Bölgemizin ormanlık, çayırlık, meralık veya park bahçelerinde farklı türden pek çok mantar yetişmektedir. 2007 yılından itibaren Ege Bölgesi ve özellikle de Denizli ilinde yetişen mantarları tespit etmek için saha çalışmaları gerçekleştirmekteyiz. Bu araştırmalarımızın neticesinde ilk olarak 2022 yılında Denizli ilinin Pamukkale bölgesinde Zeytin (Olea europaea) ağacının altından Pluteus mediterraneus (Zeytin Mantarı) mantarı keşfedilerek bilim dünyasına tanıtıldı. Daha sonra yine 2022 yılı içerisinde Denizli ilinin Çamlık bölgesindeki Anadolu karaçamının (Pinus nigra subsp. pallasiana) altından Lepiota cremea (Anadolu Pullu Mantarı) ismi ile yeni bir mantar türü daha keşfedilerek dünyaya tanıtılmıştık” dedi.

“DNA İNCELEMESİ YENİ BİR TÜR OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU”

Haberin DevamıReklam
Doç. Dr. Kaygusuz, “Pamukkale” ismi verilen yeni mantar türünün keşif öyküsünü de şöyle anlattı:

“Denizli’nin Bağbaşı bölgesinde gerçekleştirdiğimiz arazi çalışmaları sırasında Anadolu Karaçamı (Pinus nigra subsp. pallasiana) olarak bilinen ormanlık alanda açık sarımsı veya kahverengimsi sarımsı tonlarda şapka rengine sahip olan ilginç bir mantar örneği topladık. Bu mantarın şapka rengi diğer bilinen mantar türlerine göre farklılık gösteriyordu. Bölgede gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda Bağbaşı’nın farklı alanlarında da aynı mantar örneğini topladık. Laboratuvarlarımızda gerçekleştirdiğimiz mikroskobik incelemelerde bu mantarın yapılarının bilinen diğer türlerden farklı olduğunu öngördük. Bu mantarın daha sonra DNA’sını izole ederek genetik olarak dünyadaki diğer belirlenmiş mantarlardan farklılığını ortaya koyduk. Araştırma verileri Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinden Prof Dr İbrahim Türkekul, Danimarka’dan Prof Henning Knunsen ve Almanya’dan Dr Ditte Bandini ile birlikte değerlendirilmiştir. Bu çalışmalar neticesinde karaçam ormanlarından toplanan bu mantarın yeni bir tür olduğunu ve dünyada sadece Denizli’de yetiştiğini netleştirdik. İlk kez Denizli’nin Bağbaşı bölgesindeki Anadolu Karaçamının altında tespit edilen bu yeni mantar türüne, mantar örneklerinin ilk toplandığı yer olan Pamukkale ilçesine atfen Pseudosperma Pamukkalense (Pamukkale Mantarı) ismi verildi. Türkiye’nin Denizli ilinden bilim dünyasına tanıtılan bu yeni mantar türü, Yeni Zelanda’nın taksonomi alanında yayın yapan ‘Phytotaaxa’ isimli dünyanın önde gelen uluslararası dergisinde yayımlanarak literatüre girmiştir. Denizli’nin ve ülkemizin zengin mantar biyoçeşitliliğini dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz.”

DENİZLİ (İHA)