15.08.2022, Pazartesi
21 °C / 34 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Demirdöğer: Söz tükendi, eylem zamanı

Demirdöğer: Söz tükendi, eylem zamanı

Haber Merkezi - 7 Temmuz 2022 Perşembe - 13:23 Demirdöğer: Söz tükendi, eylem zamanı

Denizli Barosu Başkanı Adnan Demirdöğer, İstanbul’da meslektaşı Servet Bakırtaş’ın katledilmesini kınadı. Baro önünde basın açıklaması yapan Demirdöğer, “Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Artık sözler tükenmiştir. Şimdi eylem zamanı” dedi.

A- A+

Avukat Servet Bakırtaş’ın uğradığı saldırıda hayatını kaybetmesi nedeniyle Denizli Barosu önünde toplanan hukukçular, olayı protesto etti. Barı başkanı Avukat Adnan demirdöğer, burada yaptığı konuşmada, bugün mesleki ve ekonomik problemleri dile götürmek üzere bir açıklama yapmayı planladıklarını, ancak meslektaşları ve müvekkilinin öldürülmesinin bunun önüne geçtiğini söyledi.

“AVUKATLAR CAN GÜVENLİĞİ TEHDİDİ ALTINDA”

Olayın yıllardır dile getirdikleri “avukatın baktığı davayla özdeşletirilmesi” sakatlığını bir kez daha gösterdiğini kaydeden Demirdöğer, “Toplumdaki bu sorunlu bakışın altında yatan nedenler bellidir. Avukatlara ve savunma mesleğine yönelik saldırılar, avukatsız yargılama emelleri, bilinçli ya da bilinçsizce yapılan hedef göstermeler, medya araçlarındaki yanlış haberler, biz avukatları can güvenliği tehdidi altındaki meslekler sıralamasında ilk sıraya yerleştirmiştir” diye konuştu.

TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN SAVUNUCUSUYUZ”

“Bizler, temel hak ve özgürlüklerin en yılmaz savunucusuyuz. Bizim için özgürlük en temel haktır.
Ancak yaşam hakkı, özgürlüğün ve hak aramanın önündedir” diyen Demirdöğer, sözlerine şöyle devam etti:

“Tek bir avukatın ölümü dahi kabul edilemezken, sistemsel saldırı ve seri cinayet halini alan bu vahim olaylardan toplumsal ders çıkarılmasını beklemek gecikmektir. Tüm kurum ve baroların ivedilikle etkili eyleme geçmesi gerekmektedir.

Haberin DevamıReklam

Biz avukatlar mesleğimizi adaletin tecellisi için yapıyoruz. Bu nedenledir ki ‘savunma olmazsa, yargılama olmaz’ diyoruz. Bizler, avukatların da bulunduğu toplumun tüm kesimlerinin bu mesleğe saygı duymasını istiyoruz. Bunun için elimizden gelen her türlü hukuki mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğimize dair sizin huzurunuzda söz veriyoruz. Yine maalesef ki dün Konya’daki doktorumuz Ekrem Karakaya da mesleğini icra ettiği sırada katledilmiştir. Tüm sağlık camiasına başsağlığı diliyoruz.

Ancak bu konu ile ilgili yapılan eleştiri ve tepkilerin meslektaşlarımızın katledilmemesinde gösterilmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Hekim olmayınca sağlık, sağlık olmayınca varlık kalmayacak. Avukat kalmayınca savunma, savunma kalmayınca hukuk, hukuk kalmayınca huzur kalmayacak.”

TOPLUMUN SESSİZ KALMASINI KABULLENEMİYORUZ”

Olaya toplumun sessiz kaldığını söyleyen Demirdöğer, “Bir avukatın görevi başında katledilmesinin tüm toplum tarafından sessiz kalınmasını, biz Denizli Barosu olarak kabul edemiyoruz. Amacımız kamu görevini engellemek değildir. Ancak gerek ekonomik gerekse fiziksel şiddete maruz kalan avukatlık mesleğinin sorunlarının tüm toplum tarafından benimsenmesi gerekmektedir. Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktık. Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor. Artık sözler tükenmiştir. Şimdi eylem zamanı” ifadelerini kullandı.