CSA Eğitim ve Kültür Vakfından Atatürk ve Cumhuriyet fotoğraf sergisi – D20Haber
29.11.2023, Çarşamba
9 °C / 17 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. CSA Eğitim ve Kültür Vakfından Atatürk...

CSA Eğitim ve Kültür Vakfından Atatürk ve Cumhuriyet fotoğraf sergisi

A- A+
Engin ÜNAL / D20HABER
Yayınlanma: 21 Eylül 2023 Perşembe - 11:01Güncelleme: 21 Eylül 2023 Perşembe - 11:10
CSA Eğitim ve Kültür Vakfından Atatürk ve Cumhuriyet fotoğraf sergisi

Denizli’de, Cafer Sadık Abalıoğlu (CSA) Eğitim ve Kültür Vakfı, Cumhuriyet’in 100. yılı etkinlikleri kapsamında Hanri Benazus’un fotoğraflarından oluşan "Devrimleri ile Sonsuza Kadar Atatürk ve Cumhuriyet" konulu fotoğraf sergisi açtı. Sergiyi gezen bir çocuğun Atatürk’e sevgi, inanç ve özlemle bakışı ise dikkatlerden kaçmadı.

CSA Eğitim ve Kültür Vakfı, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 etkinlik projesi kapsamında hazırladığı “Devrimleri ile Sonsuza Kadar Atatürk ve Cumhuriyet” konulu fotoğraf sergisi, Zaferiye Abalıoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergide, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile 8 yaşında iken beraber olan Hanri Benazus’un 900 fotoğraf yer aldı.

ABALIOĞLU: ATATÜRK VE CUMHURİYET DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Çocuk, genç yaşlı, hemen her yaştan katılımın olduğu serginin açılış töreninde konuşan CSA Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutluyor olmaktan onur duyuyorum. Günümüzden bir asır önce emperyalizme karşı başkaldırıyı gerçekleştiren, milli mücadele ve devrim meşalesini yakan Mustafa Kemal Paşa’nın unutulmaz zaferi, dünyanın en büyük güçlerine karşı kazanılan ilk zaferdir. Atamızdan aldığımız güçle 100. yılında Cumhuriyetimize ve onun değerlerine sahip çıkmaya kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

Abalıoğlu, CSA Eğitim ve Kültür Vakfı olarak çocuklara ve gençlere bilim alanında farkındalık sunabilmek amacıyla 2023 yılı başından itibaren başlattıkları “Cumhuriyet’in 100. Yılında 100 Etkinlik” projesini yıl sonuna kadar sürdüreceklerini, bu çalışmayla 100.yıl coşkusunu ve Cumhuriyet’in değerlerini aktarmayı amaçladıklarını belirtti.

HANRİ BENAZUS: TÜRKLÜĞÜN NE OLDUĞUNU ATATÜRK’TEN ÖĞRENDİM

Haberin DevamıReklam
Sergide arşivinden 900 fotoğraf sunan Hanri Benazus ise, bu sergide Atatürk ile ilgili 1923 yılından ölümüne kadar olan süreçteki fotoğrafların yer aldığını, her fotoğrafın ayrı bir boyutta sergi için hazırlandığını söyleyerek, “Atatürk Fotoğrafları Sergisi benim eserim” ifadesini kullandı.

Atatürk’e hayranlığını karşısına çıktığı günün heyecanıyla anlatan Benazus, “Atatürk’ü bu kadar sevmek sana mı kaldı derler. Evet, bana kaldı. Ben Atatürk ile beraber olup hayatta kalan son kişiyim. Bu bana bir sorumluluk yüklüyor. Yetiyor mu? Kimseye yetmiyor. Çok daha önemli bir şey var. Benim hayatımı Atatürk’e vakfetmemin sebebi ben Atatürk ile beraber olduğum zaman adımı sordu, söyledim. Soyadımı sordu, söyledim. Hiç yadırgamadı ve ‘sen kimsin’ demedi. Küçük yaşımda, 8 yaşımda ben Türklüğün ne olduğunu o gün öğrendim ve Atatürk’e Türklük borcum vardır. Bu borç beni buraya getirdi” diye konuştu.

DEĞİRMENCİ’DEN ABALIOĞLU AİLESİ’NE TEŞEKKÜR

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Değirmenci de, Abalıoğlu Ailesi ve CSA Vakfının kente katkılarına teşekkür ederek, “Abalıoğlu Ailesi, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 etkinlik 100 etkinlik hedefini koyarak doğru bir strateji izlemiştir, bugün onlardan bir tanesindeyiz” dedi.

Konuşmaların ardından CSA Eğitim ve Kültür Vakfının “Devrimleri ile Sonsuza Kadar Atatürk ve Cumhuriyet” konulu fotoğraf sergisi açıldı. Açılışın ardından konuklar sergide yer alan Atatürk fotoğraflarını tek tek inceledi.