20.09.2021, Pazartesi
20 °C / 36 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. ‘Çam ağaçları kesilmesin, kamulaştırın yeşil alan...

‘Çam ağaçları kesilmesin, kamulaştırın yeşil alan kalsın’ çağrısı

Haber Merkezi - 15 Eylül 2021 Çarşamba - 21:52 ‘Çam ağaçları kesilmesin, kamulaştırın yeşil alan kalsın’ çağrısı

Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde küçük bir alandaki koruluğu kaybetmek istemeyen vatandaşlar, Merkezefendi Belediyesine kamulaştırma çağrısında bulundu.

A- A+

Merkezefendi’nin Adalet Mahallesi’nde 10053, 10058 ve 10060 sokaklarla çevrili2 bin 806 metrekare büyüklüğündeki arsa gündemdeki yerini koruyor. Genç çam ağaçlarının bir bölümünün haziran ayında kesilmesine tepki gösteren ve kalanların kesilmemesi için mücadele veren mahalle sakinleri, bugün basın açıklaması yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

“Büyükşehire verdiğimiz dilekçenin yanıtı geldi. Yanıtta ‘5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 27. maddesine göre alınan kararlar gereği kent bütününe hizmet veren büyük ölçekli parkların kamulaştırma, yapım, bakım, onarım, düzenleme ve tasarruflarının Büyükşehir Belediye görev ve yetki kapsamına alındığı, bunların dışında mahalle ölçeğinde olan park ve yeşim alanların sorumluluğunun ise ilçe belediyelerine verildiği belirtilerek, 348 ada 1 nolu parsel ile ilgili taleplerin ilgili ilçe belediyesince gerekmektedir’ denilmiş, Merkezefendi Belediye Başkanlığı işaret edilmiştir.

Biz, şimdi Merkezefendi Belediye Başkanlığına sesleniyoruz: Mahallemizde nefes alabileceğimiz, çocuklarımızın oynayabileceği, içinde 15 yıllık çam ve değişik ağaçların bulunduğu bu alan kamu yararı düşünülerek, yeşil alan olarak korunup, vatandaşın hizmetine sunulması sağlıklı yaşam için zorunluluk, modern yaşam için de gerekliliktir. Bu nedenle adı geçen alanı kamulaştırarak yeşil alan olarak mahallemize kazandırın.

Umuyoruz mi yetkililer bu haklı isteğimize yanıt verir. ‘Benim yetki alanında değil senin yetki alanında, senin yetki alanında değil benim yetki alanımda’ kısır döngüsüne girmeyerek sorumluluktan kaçmazlar, sorunu bir an önce çözerler. Doğanın hızlı bir biçimde ve çeşitli yollarla katledildiği günümüzde bu alan da katledilemez, beton yığınına dönüştürülmez. Ve ‘sıra bize de gelecek mi?’ diye bekleyen bu şekildeki alanların da katli önlenir. ‘Sıra bize gelecek mi diye bekleyen alanlar’ diyoruz; çünkü Merkezefendi’de bu alan gibi sorunlu birçok yeşil alanın olduğu söylenmekte.

Haberin DevamıReklam

Yeşil alanları rant için yok etmeyelim. Ağaçları kesip, binaları dikip insanları dört duvar arasına sıkıştırmayalım. Yeşil alanlarımızı koruyalım. El ele hep birlikte daha yaşanır bir dünya kuralım.

Rant uğruna doğayı katledenlere bir Kızılderili atasözü ile seslenmek istiyoruz: Yalnızca son ağaç kesildikten, son ırmak zehirlendikten, son balık yakalandıktan sonra; ancak ondan sonra paranın yenemeyeceğini anlayacaksınız.”

MERKEZEFENDİ BELEDİYESİNE 180 DİLEKÇE

Bu konuşmanın ardından, bölgede oturan vatandaşlardan toplanan imzalı 180 dilekçe Merkezefendi Belediyesine verildi.

ARSANIN GEÇMİŞİ

Denizli Büyükşehir Belediyesinin 1.597, Yahya Kaya’nın 598, Mahir Altuğ’un 331, Ahmet Ceylan’ın 156 ve Ali Sezer’in 124 metrekare hisseli olduğu 2 bin 806 metrekarelik arsa izale-i şuyu yoluyla satılmış, arsayı alan içindeki genç çam ağaçlarından bir bölümünü kesmiş, vatandaşların tepkisi üzerine genç çam ağaçlarının tamamı kesilmekten kurtulmuştu.