01.04.2023, Cumartesi
6 °C / 21 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. 8 sendikadan PAÜ yönetimine promosyon çağrısı

8 sendikadan PAÜ yönetimine promosyon çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 1 Şubat 2023 Çarşamba - 15:32Güncelleme: 1 Şubat 2023 Çarşamba - 15:33
8 sendikadan PAÜ yönetimine promosyon çağrısı

Denizli’de faaliyet gösteren 8 sendika “PAÜ Promosyon Platformu” oluşturarak, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) yönetimine “promosyon sürecine gölge düşürmeyin” çağrısında bulundu.

PAÜ personeline ödenecek promosyonla ilgili ihale süreci başlarken; Anadolu Eğitim Sendikası, Eğitim-İş, Genel Sağlık-İş, Hürriyetçi Eğitim Sen, Hürriyet Sağlık Sen, Sağlık Söz Sen, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Üniversite İdari Personel Sendikasından (ÜNİPERSEN) “ortak akıl belirlenmesi” çağrısı yapıldı.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, banka promosyon ihale sürecinin başladığı, ancak ne PAÜ ve yetkili sendika yönetiminin promosyon sürecinin tüm sendika temsilcilerinin katılımıyla ortak akıl çerçevesinde gerçekleştirilmesinden kaçındığı ifade edildi. Açıklama şöyle:

PAÜ Promosyon Platformunu oluşturan biz sendika temsilcileri, PAÜ yönetimi ile yaptığımız yazılı ve yüzyüze görüşmelerde promosyon sürecine tüm sendika temsilcileri ile bir araya gelinerek görüş ve önerilerimizin kayda alınması gerektiğini belirtmiş ama her nedense bu talebimiz dikkate alınmamıştır. Aynı şekilde yetkili sendikanın temsilcisi de aylar öncesinden promosyon ihale sürecinde tüm sendika temsilcileri ile bir araya gelinerek istişarede bulunacağını beyan etmesine rağmen bugüne kadar bir adım atmamıştır.

Haberin DevamıReklam

Oysa banka promosyonunun tüm personeli kapsadığı düşünüldüğünde kapalı kapılar ardında değil, yetkili yetkisiz olmasına bakılmaksızın sürecin tüm sendika temsilcilerinin katılımının sağlanmasıyla yapılması aşikardır. Bunu reddetmek, hatta engellemek antidemokratik bir tutumdur. 2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde komisyonun, ‘kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili biriminin harcama yetkilisinin başkanlığında söz konusu birimde görev yapan toplam personelin en az %10’unun sendikalı olması halinde yetkili sendikadan bir üye ile merkez teşkilatında üst yönetici; taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından ilgili birimde görev yapanlar arasından seçilecek bir üyeden” oluşacağı tarafımızca bilinmektedir.

Zaten bizlerin de komisyonda yer alma gibi bir talebi de yoktur. Ancak promosyon öncesi istişarede bulunma ve ihaleye diğer sendika temsilcilerinin gözlemci olarak katılması hususunda herhangi engelleyici bir genelge, yönetmelik, tüzük veya kanun yoktur.

Dolasıyla PAÜ yönetiminin ve yetkili sendikanın dışlayıcı ve engelleyici tutum ve davranışlarını anlamanın mümkün olmadığının, çoğu personelin aklında soru işaretleri oluşturduğunun da altını çizmek istiyoruz. Tek isteğimiz yapılacak promosyon ihalesinin katılımcı ve şeffaf bir şekilde yürütülerek tüm PAÜ çalışanlarının en yüksek düzeyde memnuniyetiyle sonuçlandırılmasıdır.

Son olarak aşağıda adı geçen sekiz sendika olarak, PAÜ yönetiminden, banka promosyon ihalesine gölge düşürecek, şaibe uyandıracak ve her şey bittiğinde olumsuz tepkilere yol açacak tutum ve davranışlardan kaçınarak şeffaf ve katılımcı bir iradenin ortaya konmasını ve tüm sendika temsilcilerine sürece katılımları hususunda bir çağrı bekliyoruz.”