Denizli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları – D20Haber
22.06.2024, Cumartesi
25 °C / 42 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik...

Denizli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Mayıs 2024 Pazar - 13:56Güncelleme: 19 Mayıs 2024 Pazar - 13:56
Denizli’de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları

Denizli’de, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 105 yıl önce yakılan Milli Mücadele ateşinin heyecanı içinde coşkuyla kutlandı. Dev Türk bayrağı ile kortej yürüyüşü yapılırken, Bandırma Vapuru canlandırması da ilgiyle izlendi.

Kentteki kutlama törenleri, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman tarafından, valilik yanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Daha sonra, Denizli Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde protokolün de katılımıyla, valilik önünden Delikliçınar Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Protokolün de katıldığı kortejde, 105 metre uzunluğundaki Türk bayrağı gençlerin ellerinde taşındı.

Delikliçınar Meydanı’ndaki törene Vali Ömer Faruk Coşkun, TBB Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, milletvekilleri, askeri ve mülki erkan katıldı.

Günün önemini dile getiren konuşmayı Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, bir konuşma yaptı. İlman, 105 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a attığı ilk adımın, Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu yolunda atılan en önemli adım olduğunu belirtti.

Haberin DevamıReklam
Denizli’de 15 Mayıs’ta Milli Mücadele Günü ile başlayan coşkunun bugün devam ettiğini dile getiren İlman, “19 Mayıs’ta Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmıştır. O gün yayılan ateş, bütün memleketi sarmış, yüreği istiklal aşkı ile çarpan her bir vatan evladı aşkla ve inançla bu kutlu mücadelenin birer neferi olmuştur. Büyük Türk milletinin bayrağı, vatanı ve değerleri için verdiği Milli Mücadele’nin adı olan 19 Mayıs’ın 105. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını milletçe hep birlikte gönülden yaşamaktayız” dedi.

Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru’nun da canlandırıldığı kutlamalarda, spor ve halk oyunları gösterileri sunuldu. Ay yıldızlı 105 balonun havaya bırakılmasıyla tamamlandı.