Yürekler 15 Mayıs coşkusuyla çarptı – D20Haber
23.05.2024, Perşembe
19 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Yürekler 15 Mayıs coşkusuyla çarptı

Yürekler 15 Mayıs coşkusuyla çarptı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 15 Mayıs 2024 Çarşamba - 19:53Güncelleme: 15 Mayıs 2024 Çarşamba - 19:53
Yürekler 15 Mayıs coşkusuyla çarptı

Denizli’de yürekler Milli Mücadele’ye katılışın 105. yılı için çarptı. Milli Mücadele Günü coşkulu bir kalabalığı katılımıyla düzenlenen yürüyüş ve programla kutlandı.

Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin çağrısıyla Milli Mücadele’deki yerini alan Denizlililer, bugün 105 yıllık gurur ve onuru bir kez daha yaşadı. Milli Mücadele Günü, Denizli Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği programla kutlandı.

 

Delikliçınar Meydanı’nda başlayan etkinliğe Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Ali Marım, Genel Sekreter Bülent Bozbaş, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Belediye Başkanı Ali Rıza Ertemur, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve ellerinde Türk bayrakları ile onbinlerce vatandaş katıldı.

Çavuşoğlu’nun Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan programda, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı ve Denizli Sancağı eşliğinde onbinlerce Denizlili Atatürk Caddesi’ni takip ederek Kayalık Caddesi’ne, buradan da 105 yıl önceki gibi Bayramyeri Meydanı’na kadar yürüdü. Buradaki programda Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Halk Oyunları Topluluğu bir gösteri sundu.

Haberin DevamıReklam
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, davetlerine katılım sağlayanlara teşekkür ederek, Denizli’nin bir kez daha Cumhuriyete ve özgürlüğe olan aşkını ortaya koyduğunu belirtti. Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu tarih kolay yazılmadı. Bu meydan bu hale kolayca gelmedi. Bu meydan bütün zorluklar, bütün yokluklara rağmen ayağa kalkmış bir ulusun, geleceğe umutla bakan insanların birlikte dayanışmasıyla var oldu. Gelecekteki güzel hayatlar için ömürlerini kendilerini feda etmekten çekinmeyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve şehitlerimiz sayesinde bugün buradayız.”

İzmir’in Yunanlılar tarafından işgal edilmesinden 4 saat sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi ile vatanseverlerin tarihi meydanda bir araya geldiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Ellerinde Türk bayraklarıyla Denizli’nin farklı noktalarından bir araya gelenler bu meydana doğru akın etmeye başlıyor. Sadece Türk olanlar değil, aynı zamanda bu işgale karşı olan Ermeni yurttaşlarımız da, Rum yurttaşlarımız da bu meydanda bir araya geliyor. Müftü Ahmet Hulusi Efendi tarihe geçecek o konuşmasını yapıyor ve diyor ki, ‘Düşmana karşı elinizde bir silahınız yoksa dahi, yerden üç taş alarak düşman üzerine atmanız bile bir cihattır’ diyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk uzun süre sonra bu mücadele için tarihe geçen şu cümleyi kurmuştur: Denizlililerin Batı Cephesi’nde Yunan’a attığı tokat, Fransa’da Versay Sarayı’nı çınlatmıştır. Onun için bugünün tarihi konusunda farklı görüşler olsa da, bizim görüşümüz bir tek şey vardır. Canlarını feda etmek pahasına bu meydanda toplananların önlerinde saygıyla eğilmek hepimizin boynunun borcudur. Sadece bugünden itibaren değil, dünde, bugünde ve yarında kendisi ve çıkarları için değil, halkının çıkarları için, çocuklarımızın geleceği için ben değil, biz diyebilen dostlarla beraber güzel bir Denizli ve Türkiye uğruna hep beraber yürümeyi diliyorum.”

Vali Ömer Faruk Coşkun ise, Türk milletinin tarih boyunca başka milletlerin boyunduruğu altında yaşamadığına dikkati çekerek, Denizli halkının 15 Mayıs 1919’da Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde işgale, zulme ve haksızlığa karşı başkaldırdığını, uyanış fitilinin ateşlediğini söyledi.