Vali Coşkun: 6 Şubat depremleri en acı felaketlerden biri olarak tarihe geçti – D20Haber
02.03.2024, Cumartesi
9 °C / 19 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Vali Coşkun: 6 Şubat depremleri en...

Vali Coşkun: 6 Şubat depremleri en acı felaketlerden biri olarak tarihe geçti

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 6 Şubat 2024 Salı - 08:57Güncelleme: 6 Şubat 2024 Salı - 08:59
Vali Coşkun: 6 Şubat depremleri en acı felaketlerden biri olarak  tarihe geçti

Denizli'de 6 Şubat 2023'teki 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin 1. yıl dönümü dolayısıyla anma programı ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, 6 Şubat depremlerinin en acı felaketlerden biri olarak tarihe geçtiğini belirtti.

AFAD il binasındaki koordinasyon merkezinde düzenlenen programa Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, AFAD Müdürü Ali Etiz, kamu kurumu müdürleri ve deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında görev yapan ekipler katıldı.

“BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

Burada konuşan Vali Coşkun, depremin ardından yaraları sarmak için dayanışma ve birliktelik sergilenerek bütün imkanları seferber edildiğini dile getirdi. Coşkun, “Tüm kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz, meslek örgütlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, hasılı tüm vatandaşlarımızla birlikte deprem bölgesine yardım ulaştırmak bölgedeki kardeşlerimize maddi ve manevi destek olmak üzere seferber olunmuştur” dedi.

“YÜZLERCE TIR YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİLDİ”

Denizli’de de depremin olduğu ilk andan itibaren İl AFAD Merkezi Koordinasyon Kurulu Üyeleri’nin toplandığını, arama kurtarma ekiplerinin deprem bölgesine hareket ettiğini anlatan Coşkun, şöyle devam etti:

“İlimizden afet bölgesinde 6.456 personel ve 580 araç ve iş makinesi görev yapmış, 502 gönüllü personelimiz kurtarma ve diğer hizmetlerde görev almıştır. İlimizden enkaz kaldırma için iş makinası, hak sahipliği için teknik personel ve konteyner kentler için AFAD gönüllüleri ihtiyaç duyulduğunda bölgeye gönderilmeye halen devam edilmektedir. İlimizden afet bölgesine yüzlerce tır yardım malzemesi gönderilmiştir. Yine 418’i yaşam konteyneri, 55 WC konteyner olmak üzere toplam 473 konteyner gönderilmiştir. AFAD Lojistik Depomuzdan 4.575 çadır ve 14.590 çadır içi malzeme gönderilmiştir. AFAD tarafından gönüllü ekiplere ve taşımacılara yakıt desteği sağlanmıştır. İlimize deprem illerinden toplam 26,706 afetzede tahliye edilmiş ve ilimizde konaklamıştır. Halen kendi imkanları ile yaklaşık 6 bin depremzede vatandaşımız ilimizde ikamet etmektedir.”

Vali Coşkun, 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diledi. Konuşmanın andından Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.