Denizli Valiliğinden derneklere beyanname hatırlatması – D20Haber
20.05.2024, Pazartesi
18 °C / 32 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Valiliğinden derneklere beyanname hatırlatması

Denizli Valiliğinden derneklere beyanname hatırlatması

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Nisan 2024 Cumartesi - 12:35Güncelleme: 27 Nisan 2024 Cumartesi - 12:35
Denizli Valiliğinden derneklere beyanname hatırlatması

Denizli Valiliği, derneklerin faaliyetleri, gelir ve gider işlemlerinin sonuçları ile ilgili düzenlenecek beyannamenin verilmesi için son tarihin 30 Nisan Salı günü olduğu bildirildi.

Denizli Valiliğinden yapılan açıklamada, derneklerin beyanname vermesi için son tarihin 30 Nisan olduğu dile getirildi.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 19. maddesine göre dernekler, yılsonu itibari ile faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçları ile ilgili düzenleyecekleri beyannameyi (Dernekler Yönetmeliği EK-21) bağlı oldukları Mülki Amirliğe her yıl Nisan ayı sonuna kadar vermekle yükümlüdürler.

Dernekler 2023 Yılına ait beyannamelerini www.siviltoplum.gov.tr internet adresi üzerinden DERBİS (Dernekler Bilgi Sistemi) üzerinden kullanıcı adı, şifresini ve parolasını kullanarak doldurmalıdırlar. Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu, şifre ve parola kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve bildirimler olarak kabul edilir.

Zamanında verilmeyen beyannameler için 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 32/L maddesi gereğince “19. madde de belirtilen beyanname verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen dernek yöneticileri 8.322,00 TL idari para cezası ile cezalandırılır.” hükmü yer almaktadır.

Haberin DevamıReklam
Ayrıca, beyannamenin 7. bölümü doldurulurken derneğin defterlerinin hangi usulde tutulduğu doğru olarak işaretlenmeli ve buna göre ‘Gelirler’ ve ‘Giderler’ bölümleri bir önceki yılın devreden hesapları da dikkate alınarak doldurulmalıdır.

Dernek yöneticilerinin idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamaları için 2023 yılı beyannamelerini 30 Nisan 2024 tarihi Salı günü mesai bitimine kadar vermeleri gerekmektedir.

Ancak ‘yıllık beyannamelerin’ gerek kağıt ortamında, gerekse DERBİS üzerinden Nisan ayının son günlerinde verilmesi, Türkiye genelinde 122 000 derneğin olduğu düşünüldüğünde internet sistemi üzerinde bir yoğunluk yaşanmasına ve DERBİS sisteminin tıkanmasına sebebiyet vermekte, ayrıca Valilik ve Kaymakamlıklarda yoğunluğa neden olmakta ve beyannamenin kontrol edilerek alınmasından dolayı Beyannameyi veren dernek yöneticileri açısından zaman kaybına neden olmaktadır.

Dolayısıyla ‘Beyanname’ verme konusunda dernek yöneticilerinin son günü beklemeden, yukarıdaki işlemleri süratle yapmaları gerek idare, gerekse dernekler açısından ciddi rahatlıklar sağlayacaktır.”