Denizli Valiliği uzaydaki deneyi içeren projede yer aldı – D20Haber
15.04.2024, Pazartesi
14 °C / 31 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Valiliği uzaydaki deneyi içeren projede...

Denizli Valiliği uzaydaki deneyi içeren projede yer aldı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 19 Şubat 2024 Pazartesi - 14:23Güncelleme: 19 Şubat 2024 Pazartesi - 14:23
Denizli Valiliği uzaydaki deneyi içeren projede yer aldı

Denizli Valiliği, 81 il arasında bir ilke imza atarak, "Innoecofood" (araştırma ve inovasyon) programı ile 12 ülkeden 21 kurumu bir arayı getiren projede yer aldı. Projelerden birisi “mikroalg” olup, bu çalışma ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzayda yaptığı 13 deney arasında yer aldı.

Denizli Valiliği, Türkiye’de valilikler arasında bir ilki gerçekleştirerek, Ufuk Avrupa European Commission HORIZON­CL6­2022­FARM2FORK­01 (araştırma ve inovasyon) programında yer aldı. Toplam bütçesi 7 milyon Euro olan bu program, 12 ülkeden 21 kurumu bir araya getirecek. Program ile "Innoecofood" isimli proje uygulanacak.

SÖZLEŞME GEÇEN AY İMZALANDI

Denizli Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu İl Proje Koordinatörü Redife Aslıhan Uçar tarafından yürütülecek olan Ufuk Avrupa European Commission HORIZON­CL6­2022­FARM2FORK­01 programı kapsamında "Innoecofood" isimli projenin sözleşmesi ocak ayında imzalandı.

TÜRK ASTRONOT GEZERAVCI’NIN DENEYLERİNDEN İKİSİ PROJEDE YER ALIYOR

Projenin amacı, “katma değeri yüksek ve düşük maliyetli-yüksek protein değerli mikroalg üretiminin (spirulina kültürü) geliştirilmesi” olarak açıklandı. Üç yıl devam edecek projede, son zamanlarda oldukça önemli olan ALG çalışmaları, İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın uzayda yaptığı 13 deneyden ikisi ALGALSPACE ve UzMAn deneylerinde de yer alıyor.

PORTEKİZ’DEKİ TOPLANTIYA KATILDILAR

Sözleşmesi imzalanan "Innoecofood" isimli projede 12 ülke ve 21kurum’un yer aldığı projenin açılış toplantısı Portekiz’de yapıldı. Porto kentindeki toplantıya Denizli Vali Yardımcısı Mehmet Okur, AB ve Dış İlişkiler Bürosu İl Proje Koordinatörü ve Proje Yürütücüsü Redife Aslıhan Uçar, Proje Uzmanı Ramazan Aydoğmuş, Gıda Mühendisi Mustafa karataş ve İl Yazı İşleri Müdürü Gülsün Şahal katıldı. Toplantıda Uçar tarafından bir sunum gerçekleştirildi.