03.02.2023, Cuma
2 °C / 11 °C Denizli Hava Durumu
  1. ANA SAYFA
  2. /
  3. GÜNDEM
  4. /
  5. Denizli Tabip Odasından TTB’ye genel kurul...

Denizli Tabip Odasından TTB’ye genel kurul çağrısı

A- A+
D20HABER
Yayınlanma: 27 Ekim 2022 Perşembe - 13:45Güncelleme: 27 Ekim 2022 Perşembe - 13:49
Denizli Tabip Odasından TTB’ye genel kurul çağrısı

Denizli Tabip Odası, Türk Tabiipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Fincancı’nın kimyasal silah iddiası ile ilgili yaşanan sürecin ardından acilen genel kurul yapılması çağrısında bulundu.

Denizli Tabip Odası, TTB Başkanı Şebnem Fincancı’nın tepki çeken iddiasının ardından yaptığı açıklamada istifa çağırısında bulunmuştu. Bugün yapılan açıklamada da TTB Genel Kurulu’nun toplanması istendi. Açıklama şöyle:

“Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Şebnem Fincancı’nın kimyasal silahlar konusunda söylediği herhangi delil ve dayanağı olmayan, ülkemizi yaralamaya dönük sonuçlar yaratacak sözleri nedeniyle 20.10.2022 tarihinde kendisini istifaya davet eden bir açıklama yaptık.

Çünkü bir yöneticinin kişisel fikirlerini kurumun temsilcisi sıfatıyla açıklamasının doğru olmadığını, bu fikirler üzerinde yapılacak tartışmaların öncelikle kuruma zarar vereceğini düşünerek bu talebi yaptık.

Haberin DevamıReklam

Bu yönetsel krizi meslek örgütümüzün içinde çözme çabalarımız, sosyal medya linç kampanyaları eşliğinde siyasilerin olaya dahil olmasıyla, fikir özgürlüğü, tutuksuz yargılama, suçun kişiselliği ilkelerinin ayaklar altına alındığı bir ortamda kesintiye uğradı. Dr. Şebnem Fincacı’ya yapılan uygulamayı kınıyoruz. Bu ilkelerin hakim olmadığı bir ülkede demokrasinin olamayacağına inanıyoruz.

Anayasanın 135. maddesinden gücünü alan meslek örgütümüze yapılan hakaretleri, yapılması istenen siyasi girişimleri şiddetle kınıyoruz. Türk Tabipler Birliği, Türkiye sınırları içinde görev yapan 180 bin hekimin en önemli ve güçlü meslek örgütüdür. Türk hekimlerini uluslararası alanda temsil eder. Kurumsal yapımıza karşı yapılacak her türlü girişimin karşısındayız.

Bu sorunu, kurum içinde çözüme kavuşturamayan Merkez Yönetim Kuruluna, dışarıdan hukuksuz bir müdahaleye fırsat vermeden acil olarak seçimli genel kurul kararı alması çağrısı yapıyoruz.”